ADRENALIN

Jedno kolo stačí

29. 7. 2006
Na první pohled to vypadá naprosto lehce a jednoduše. Prostě se rozhodnete jen tak si pohrávat s nadupanou motorkou a je z vás motocyklový kaskadér.

Jedno kolo stačí Přibližně před 8 lety jsem byl na výstavě Motocykl v Praze, kde prodávali kazetu anglického kaskadéra Gerryho Rothwella. Pustil jsem si ji a zachoval se jako typický Čech: co vidí, to se snaží napodobit. Zkoušel jsem to a po roce jsem zavolal kamaráda, ať vezme kameru a natočíme, co jsem naučil. Když jsem viděl natočené záběry, prosil jsem ho, ať to nikde neukazuje, protože to, co jsem si myslel jaká není dálka po zadním kole, byly spíše poskoky, popisuje Marek Matoušek motocyklový kaskadér

To jsou začátky, dnes však patříš mezi světovou kaskadérskou elitu. Když se na stunt-rideing podíváš s odstupem, kam se posunul?

Jedno kolo stačí Prošel dvěma, třemi etapami. První byla streetfighterová, kdy se jezdilo brutálně, rychlé s ničením pneumatik. Pak se objevil Špatněl A.C. Farias, který přišel s akrobatickým stylem a vše se zpomalilo. Jednotlivé prvky byly jemné a spíše baletní. Nyní je vlna, v níž najdete obojí. Část sestav je tvořena rychlejšími agresivnějšími prvky, doplněná mírnější akrobacií. Tento trend zůstal zachován i na posledním mistrovství.

Co je při tomto ježdění nejtěžší?

Nejtěžší je vydržet.

Máš někdy za řidítky strach?

Strach mám předtím než natrénuji nějaký prvek, pak už o tom nepřemýšlím.

Jaký stroj je pro stunt-rideing vhodný ?

Jedno kolo stačí Dnes lze použít takřka všechny motocykly, protože už mají dostatečně vysoký výkon, nízkou váhu. Já jezdím na Yamaha R1 a jsem s ní moc spokojený. Mám namontována hrazdová řidítka, hrazdu vzadu a jinak je to vlastně sériový motocykl.

Krkolomné kousky dokážeš předvádět i na malé sériové motorce. Jak se ti na ní jezdí?

To je Yamaha Tricker.Překvapilo mě, že někdo udělal motorku pro veškeré užití. Do města, na ježdění po schodech, po poli, po trávě, dá se na ní jet úplně všude.

Vraťme se zpátky k tvému profesionálnímu ježdění, čeho by jsi ještě chtěl dosáhnout?

Chtěl bych se pár let udržet ve světové desítce, ale jinak jsem celkem spokojený. Získal jsem 2 tituly Kaskadéra roku v České republice. Myslím si, že už není moc toho, co bych mohl dokázat.

Autor: Martin Smolík