BEZPEČNOST

Centrální mozek silnic a dálnic

4. 7. 2009
Je čas dovolených a mnozí z nás vyrážejí za vytouženým odpočinkem automobilem. O to, abychom bezpečně, plynule a bez problémů dorazili do cíle, se musíme především postarat my sami, nicméně v mnohém nám k pohodovějšímu a rychlejšímu cestování mohou dopomoci aktuální dopravní informace, které se pro celou Českou republiku shromažďují ve špičkově vybaveném Národním dopravním informačním centru v Ostravě.

Centrální mozek silnic a dálnic Jedná se o takový centrální informační mozek veškerého dění na našich silnicích a dálnicích, který s přispěním nejmodernější techniky a propracovanému systému sběru informací všechno zná a všechno ví. Více o něm nám ale poví jeho vedoucí Ctirad Weissmann.

Národní dopravní informační centrum vzniklo v roce 2005. Do těchto nových prostor jsme se přestěhovali v červnu loňského roku. V současné době pracuje na dispečinku šestnáct pracovníků, kteří se střídají ve čtyřech směnách, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Prozraďme divákům, co je přesně úkolem dopravního informačního centra?
Úkolem je sbírání a ověřování všech informací dopravního charakteru, jejich zpracování a poskytování veřejnosti.

Centrální mozek silnic a dálnic Z jakých zdrojů čerpají dispečeři centra aktuální informace o dění na našich silnicích?
Do redakčního systému přicházejí informace od Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby a od správců komunikací. Monitorujeme zimní zpravodajskou službu, informace o uzavírkách, omezeních, pracujeme s informacemi z kamerových systémů, detektorů a podobně.

Centrální mozek silnic a dálnic Jakmile dispečer obdrží informaci např. o havárii, jak s ní dále pracuje?
Všechny informace, které jsou zpracovávány v tomto centru, jsou umísťovány na datové distribuční rozhraní, odkud je mohou příslušní žadatelé zdarma odebírat. Dále jsou umístěny na webových stránkách Ředitelství silnic a dálnic, jsou publikovány na webu http://www.dopravniinfo.cz/. Zároveň jsou vysílány prostřednictvím Českého rozhlasu, díky RDS-TMC jdou do navigací. Informace týkající se dálnic jsou předávány na proměnné informační tabule, které jsou nad dálnicemi tak, aby řidiči byli včas informováni o současné dopravní situaci.

Centrální mozek silnic a dálnic Sami jsme se při návštěvě centra přesvědčili, že celý informační systém je propracován do posledního detailu. Dopravní nehody, kolony, uzavírky, objížďky, překážky v provozu, sjízdnost komunikací, prostě veškeré dění na našich silnicích mají zdejší dispečeři velmi pečlivě zmonitorované. Pokud tedy někam cestujeme, můžeme na základě těchto informací rozhodovat, kdy a kudy povede naše cesta s ohledem na aktuální dopravní situaci. Než vyrazíte, doporučujeme navštívit webové stránky www.dopravniinfo.cz. V průběhu cesty pak můžete aktuální informace čerpat z rozhlasového dopravního zpravodajství či prostřednictvím služby RDS-TMC pro navigační přístroje.

Autor: Filip Řepa