MOTOCYKLY

Překvapivě mrštná padesátka - Piaggio Zip

5. 8. 2011

Současně s tím, jak se továrny předhánějí, kdo udělá skútr větší nebo sportovnější, se na okraj pozornosti dostávají typy, o kterých by se dalo říci, že jsou pro tuhle třídu základním kamenem. Mluvíme o malých padesátkách.

Překvapivě mrštná padesátka - Piaggio Zip Náš dnešní Zip je představitelem kategorie těch nejzákladnějších skútrů. Jako jeden z posledních mohykánů používá dvoutakt, což ho dnes činí jednak zvukově zajímavým a za druhé ještě jednodušším než převládající čtyřtakty. Celkem vzato, přesně takhle by měl vypadat stroj, o kterém se řekne, že je to lidové vozidlo.

Překvapivě mrštná padesátka - Piaggio Zip Spíš než malý je Zip kompaktní a to, že se všude vejde ale neznamená, že byste se na něj museli nějak skládat. Spíše máte pocit, že je to taková pojízdná židle. Sedačka je dost dlouhá i široká, aby si každý našel svojí polohu. Sedíte sice rovně, takže přesně naopak, než by si vyžadovala aerodynamika, ale ta je stejně v rychlostech jaké udává čtyřapůlkoňový motor nepodstatná.

Překvapivě mrštná padesátka - Piaggio Zip Přední ráfek s desetipalcovým průměrem není nic jiného než prcek, ale guma je zase celkem buřtík a se směsí, v jakou můžete mít v zatáčkách důvěru. Vidlice je celkem robustní, dobře reaguje v celém zdvihu a když je někde zatáčka s pěkným asfaltem, je radost do ní Zipa poslat. V takových chvílích si všimnete, že trubky rámu jsou pevné, těžiště nízko a když zkoušíte padíka pod plynem klopit, máte z řízení radost.

Překvapivě mrštná padesátka - Piaggio Zip Židle pod vámi sedí jak přikovaná, na hladkém povrchu je stabilní a v rukávu máte ještě silnou přední brzdu. Motor sám o sobě je výsledkem moderního vývoje. Piaggio ho označuje jako Hi-Per2 a akcelerace je taková, že se jí nemusí bát nikdo, kdo uřídí z kopce kolo.

Technické údaje Piaggio Zip 50

Motor jednoválec Hi-PER 2, 2-taktní
Obsah 49,4 ccm
Maximální výkon 3,3 kW / 4,5k při 6.700 ot/min
Maximální točivý moment 4,3 Nm při 6.500 ot/min
Výška sedadla stavitelná: 750 / 765 / 780 mm
Objem nádrže 7,3 litrů
Cena 33 900 Kč

Autor: Přemysl Vaněk