O drtivých následcích jednoho milostného opojení.
Hrají: M. Planková, M. Šimůnek, Ž. Filipková a další. Scénář J. Krejčík a V. Krejčíková. Kamera V. Dousek. Režie J. Krejčík.

Dnes už klasickou divadelní hru Augusta Strindberga pojal režisér Krejčík ve své televizní adaptaci po svém. Zatímco u Strindberga jde o vztah stárnoucí šlechtičny k mladému sluhovi, u režiséra Krejčíka je tomu právě naopak. Jeho slečna Julie je mladá, dvacetiletá žena a sluha Jean je starší, zkušenější muž. jen postava kuchařky Kristy zůstála stejná.

Samotná zápletka, ke které prý Strindberga inspirovala novinová zpráva z "černé kroniky" zůstává v Krejčíkově pojetí stejná:

O svatojánské noci zůstane mladá šlechtična Julie na zámku sama. Otec odjel do Stokholmu na úřady. Zatímco čeleď ve stodole tancuje a opíjí se, ona je osamělá a nudí se. Z rozmaru, nudy a zvědavosti svede o něco staršího sluhu Jeana. Ten se nejdřív brání, ale pak se chopí nečekané příležitosti. Kvůli Julii hodí za hlavu i svůj vztah s hraběcí kuchařkou Kristou. Ráno přijde vystřízlivění. Julie osciluje mezi láskou a strachem z budoucnosti. Jean jí nabízí útěk. Útěk za otcovy peníze. Jean přemluví Julii, aby vyloupila otcův trezor. Julie to udělá, ale nenajde dost odvahy k útěku. Takto zastihne podivné milence příjezd hraběte. Jean bere peníze a šperky a prchá pryč, zatímco Julie jde do stodoly a zabije se.

Napište nám