Tragikomická cesta svérázných starých pánů, kteří na společné cestě Slovenskem hledají pravdu o tragické minulosti a cestu k vzájemnému smíření a respektu. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT, který vznikl ve spolupráci slovenských, rakouských a českých producentů a tvůrců. Hrají: P. Simonischek, J. Menzel, E. Kramerová, A. Rakovská, Z. Mauréry, R. Derzsiová, I. Hrabinský a další. Scénář M. Šulík a M. Leščák. Kamera M. Štrba. Režie M. Šulík (Snímek je převážně v německém a slovenském znění s českými titulky)

Pořad bylo možné přehrát do 16. 5. 2020
Video není k dispozici
Teaser k filmu

Teaser k filmu

Osmdesátiletému tlumočníkovi Alimu Ungárovi se dostane do rukou kniha důstojníka SS, v níž popisuje své působení na Slovensku. Ali si uvědomí, že muž je pravděpodobně zodpovědný za popravu jeho rodičů. Vydá se za bývalým esesákem do Vídně. Místo vraha rodičů však najde jen jeho sedmdesátiletého syna. Bývalý učitel Georg má problémy s alkoholem a od otcovy minulosti se celý život distancoval. Tlumočníkova návštěva však vzbudí jeho zájem, a tak se rozhodne zjistit, kdo byl vlastně jeho otec. Asketa Ali a bonviván Georg se vydají na Slovensko, aby se pokusili najít svědky válečné tragédie.

Rozdílný pohled na svět a odlišná životní zkušenost jsou zdrojem trpce směšného napětí, a tak má cesta mužů, kteří se ve svém věku už vypořádávají se zdravotními problémy, chvílemi až komický podtext. Společně poznávají zemi, která chce na svou minulost zapomenout. Potkávají lidi různých generací, profesí i názorů – mladé masérky v lázních, které minulost vůbec nezajímá, pozůstalé válečných obětí, kteří se na tragédii snaží zapomenout, ale i vnuky válečných zločinců, kteří se snaží činy předků omluvit.

Postupně se před námi skládá obraz Slovenska, které se dynamicky mění, ale někde v hloubi ukrývá nevyřešené konflikty, které doba vyplavuje v nové podobě. Ali i Georg si uvědomují, že navzdory absolutní odlišnosti – kulturní, sociální i osobní – je tragické události 2. světové války poznamenaly stejně bolestně. Oba svým způsobem ztratili rodiče, oba se pokoušeli odpoutat od minulosti a oba si vytvářeli falešný obraz o sobě samých.

Stopáž109 minut
Rok výroby 2018
 P D ST AD HD
ŽánrFilm 15+

Všechny koprodukční filmy České televize