G. Puccini: Madama Butterfly

První verze slavné opery, která ve světové premiéře zazněla na scéně milánské Scaly (2016). Účinkují: M. J. Siri, A. Stroppa, B. Hymel, C. Álvarez a další. Scéna a režie A. Hermanis. Sbor a orchestr Teatro alla Scala řídí R. Chailly

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Milánské Teatro alla Scala je jeden ze světově nejproslulejších operních domů, zejména co se týče pohnuté historie, slavných premiér a náročnosti jeho diváků. Divadlo bylo otevřeno 3. srpna 1778 pod názvem Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala za přítomnosti rakouské panovnice Marie Terezie. Původ názvu divadla je svým způsobem záhadný. V italštině výraz „scala“ představuje schodiště, žebřík, stupnici, zdejší místní název je ovšem odvozen od jména náměstí, které bylo pojmenováno podle tamního kostela Santa Maria della Scala, stojícího kdysi na místě dnešního divadla. Svatostánek byl nahrazen divadlem Regio Ducale, které však roku 1776 vyhořelo. Také v roce 1943 byla budova těžce poškozena při leteckém útoku. Provoz byl opětovně zahájen 11. května 1946, zásadní rekonstrukce divadelního objektu proběhla na počátku 21. století.

Madama Butterfly je bezesporu jednou z divácky nejúspěšnějších a zároveň umělecky nejcennějších oper všech dob. Z Pucciniho hudebně dramatických děl má přitom snad nejjednodušší zápletku – americký „yankee“, námořní důstojník F. B. Pinkerton, okouzlen malebným japonským prostředím a patnáctiletou dívkou Čo Čo San, zvanou Motýlek (Butterfly), se rozhodne oženit a strávit se svou novou ženou v Nagasaki líbánky. Brzy ji však opustí a teprve po dlouhé době se vrátí, aby odvezl dítě, které mu Čo Čo San mezitím porodila.

Název opery je převzat z proslulé stejnojmenné povídky amerického právníka a spisovatele Johna Luthera Longa, která se nejprve stala předlohou pro činohru newyorského producenta a dramatika Davida Belasca. Právě tato hra pak byla přímou inspirací pro jednu z nejslavnějších skladatelových oper, k níž libreto napsali Luigi Illica a Giuseppe Giacosa. Po neúspěšné premiéře Butterfly v milánské Scale Puccini své dílo v letech 1904–1907 několikrát přepracoval, než se stalo doslova světovým operním hitem. Vy uslyšíte první verzi proslulé japonské tragédie, jak zazněla při světové premiéře 17. února 1904 v tomto operním domě. Novodobě se k ní vrátil umělecký šéf Scaly Riccardo Chailly a otevíral s ní operní sezonu 2016/2017.

Originální názevG.Puccini: Madame Butterfly
Stopáž166 minut
Rok výroby 2016
 T HD
ŽánrHudba