Fikční rekonstrukce dezinformační Operace Neptun, pomocí níž komunistická tajná policie docílila propagandistického zneužití Československé televize.
Režie: Adéla Babanová. Scénář: Džian Baban. Hrají: Gabriela Míčová, Jiří Vyorálek, Tomáš Petřík, Ladislav Hampl a další.
Neptun

Experimentální hraný film Neptun je fantaskní interpretací skutečné události, tzv. Operace Neptun, která se odehrála na Černém jezeře na Šumavě, v létě roku 1964. Komunistická tajná policie tehdy v rámci dezinformační kampaně namířené proti Západnímu Německu nechala potopit na dno Černého jezera na Šumavě bedny s údajnými nacistickými dokumenty z konce 2. světové války. Podvod nebyl ve své době odhalen a nálezu nacistických beden se seznamy agentů gestapa tehdy uvěřil celý svět. Přestože motivací komunistické vlády bylo přispět k oddálení promlčení válečných zločinů, které se v Západním Německu blížilo (mělo k němu dojít v roce 1965), nelze pominout, že jejím hlavním nástrojem se stala lež, dezinformace a propaganda. Vedlejším efektem tajné operace tak bylo především posílení komunistické ideologie a moci v Československu.

Ve filmu Neptun je tato kauza historicky první masové dezinformační kampaně u nás dále manipulována a posouvána směrem do fikce. Podvod posvěcený komunistickou státní mocí a vypuštěný do světa zasahuje a mění životy lidí.

K Černému jezeru na Šumavě přijíždí reportérka ČTK Marie Sýkorová (Gabriela Míčová), setkává se zde s údajným sportovním potápěčem Vladimírem Brychtou (Jiří Vyorálek) a postupně rozkrývá podezřelé okolnosti nálezu nacistických beden na dně jezera. Marie je od samého začátku na stopě podvodu, který ale nemůže dokázat, protože jeho původci jsou vždycky o krok napřed. Podivné, absurdní situace na jezeře vrcholí po návratu do Prahy na tiskové konferenci, kde ministr vnitra (Ladislav Hampl) celému světu představí obsah záhadných beden…

Režie: Adéla Babanová. Scénář: Džian Baban. Hrají: Gabriela Míčová, Jiří Vyorálek, Tomáš Petřík, Ladislav Hampl a další.

Napište nám