Nick Cave and the Bad Seeds - koncert v Londýně

Zase probouzí svoje démony. Tentokrát v duchovním prostředí kostela. Legenda alternativního rocku vybírá písně z let 1982 až 2008

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Kopej, Lazare, kopej!… frázuje divoce Nick Cave v úvodní písni. V téhle skladbě znějí jeho Bad Seeds jako „Plastici“ v nejlepším období (když měli zákaz). Člověku to nedá, aby nezůstal u televize jako přikovaný.

Koncert, který uvidíte, byl natočený v roce 2008 po vydání alba Dig, Lazarus, dig!!! a legenda alternativní scény si pro něj vybrala působivé prostředí – kostel Svatého Lukáše v Londýně. Žádná svatokrádež, nebojte. Kostel už je dávno odsvěcený. Po stavebních úpravách jej využívají umělci. Především londýnským filharmonikům slouží jako domovská scéna, ale už tady koncertovala Patti Smith nebo Bruce Springsteen či Philip Glass, Van Morrison a další. A teď Nick Cave. V chrámovém prostředí se nelze ubránit myšlence, že dnes káže sugestivní a trochu podivínský kazatel. Vždyť biblickou postavu Lazara nechal brodit v dekadenci dnešní Ameriky.

Bard alternativy odehrál průřezový koncert. Dokonce zazněla i Tupelo (1982), kterou hrával v dobách, kdy ještě nebyl s Bad Seeds, ale s formací The Birthday Party. Hlediště nejvíc kvituje „pohádkově strašidelnou“ Red Right Hand, baladickou Into My Arms nebo výbušnou Stagger Lee z „mordýřského“ alba.

Zdi kostela ani nemusí zdobit biblické nebo apokalyptické výjevy. Cave je sám maluje svým slovem. Texty překypují obrazotvorností. Tolik „šíleností“, lyriky, sarkastických záseků do lidské duše, ale i čisté romantiky nebo melancholie… uf. Kdoví, jestli Caveovy vize jsou pokaždé pochopené. Asi ne. Ale je tak zábavné, když Nick probouzí svoje démony. Jednou prohlásil, že na pódiu se cítí transponován někam jinam. Výstižné. Skvělý koncert pro všechny, kdož svébytného Australana milují.

Záznam natočený původně pro BBC vysíláme po famózním podzimním koncertu legendárního Nicka Cavea a Bad Seeds v Praze.

Originální názevNick Cave and the Bad Seede - BBC Tour Sessions
Stopáž59 minut
Rok výroby 2008
 T HD
ŽánrHudba