Hana Khlaif o aromačakrách

25. 2. 2013Host

Co je vlastně čakrový systém, čakry?

Nejprve chci podotknout, že první zmínky o čakrovém systému jsou skutečně velmi staré, pochází z hinduismu, ale nové výzkumy ukazují, že něco obdobného se našlo ve spisech i v Africe – Etiopii apod. z téže doby. V základním učení rozlišujeme sedm čaker, chci ale podotknout, že ani to není až tak přesná informace, jelikož moudří badatelé říkají, že se jich na našem těle může nacházet 88.

Každou čakru si můžeme představit jako určitý kruh, vír o průměru cca 10 cm, přibližně velikosti naší dlaně. Co je důležité, čakry jsou v neustálém pohybu, otáčejí se zleva doprava, a pokud se přestanou otáčet, může dojít k jejich zablokování na energetické úrovni a tato dysfunkce se nejpravděpodobněji projeví jak na fyzickém, tak emočním těle. Čakry jsou mezi s sebou spojeny jakýmisi energetickými kanály, většina odborných literatur hovoří o 7 čakrách, ezoterické zdroje hovoří o 9 čakrách. Každá hlavní čakra má v sobě zakódován určitý program (který je u každého jedince jiný) a je-li čakra zablokována, tak nemůžeme být v harmonii ani s okolím, ani v sobě samém. Proto se budeme našim hlavním čakrám věnovat a pracovat na nich různými způsoby. Jedním ze způsobů harmonizace je například i aromaterapie.

Pojďme si tedy jednotlivé čakry konkrétně představit

1. čakra – kořenová

Kořenová čakra se nachází na spodním konci páteře, v místě cca dva centimetry nad koncem kostrče. Je zdrojem našeho bytí a velmi těsně svazuje naše tělo se Zemí. Uzemňuje nás. V současné době je právě taková doba 1. čakry, kdy bychom ji měli posilovat. Ke každé čakře se váží i barvy, k této první čakře je to barva červená. Jen v poznámce, opět moudří badatelé zabývající se čakrovým systémem desetiletí ví, že i ona barevná škála čaker je mnohem rozmanitější a každá čakra může být až několik barev, ale na to tady není prostor, proto se budu držet vždy té hlavní a základní barvy, tedy u první červené. Pokud tato čakra není v rovnováze, projeví se to například na naší psychické nestabilitě, a na fyzické úrovni – zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střeva, průjem, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, frekvence močení, zánět močového měchýře, osteoporóza, artróza kyčelního kloubu, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel.

Vhodné oleje, které lze používat formou inhalace nebo koupelí, jsou právě například cedr, levandule, máta nebo použít již namíchanou synergickou směs 1. čakry a masírovat si dané místo první čakry. Působit se dá i na jemnohmotných energetických rovinách čaker – pomocí aromaterapeutických rozprašovačů, kdy si člověk vstříkne do úrovně dané čakry onen rozprašovač, projde tím a zhluboka se nadechne. Pomůže vám brát život tak ,aby byl snazší, příjemnější a méně náročný,

2. čakra – sakrální, sexuální

Sakrální neboli sexuální čakra se nachází mezi první čakrou a pupkem, náleží jí základní barva oranžová. Zde jsou soustředěny naše emoce a mezilidské vztahy, obzvláště k druhému pohlaví, sexuální energie a tvořivé síly. Nerovnováha této čakry se projeví v oblastech: dráždivý tračník, menstruační cyklus, premenstruační syndrom, silné menstr. krvácení, cysty na vaječníkách, endometrióza, nemoci varlat, nemoci prostaty. Doporučené oleje z oblasti aromaterapie jsou například citron, vanilka, neroli. Pomůže vám nalézt vyrovnanost v partnerských vztazích.

3. čakra – solar plexus

Solar plexus se nachází v oblasti pupku, její barva je žlutá, dysfunkce této čakry se projevuje v oblastech: cukrovka, slinivka břišní, zánět slinivky břišní, nemoci jater, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, celiakie (tenké střevo), slezina, crohnova nemoc. Možné je použití olejů z rozmarýnu, heřmánku, eukalyptu. Pomůžeš vám nalézt energetický klid, nové možnosti v životě a budete cítit sluneční energii a vyrovnanost ve vašem životě.

4. čakra srdeční

Srdeční čakra je velmi důležitá, nachází se uprostřed hrudníku v oblasti srdce. Jedná se tedy o čakru lásky a vztahů, jak k sobě sama, tak i k druhým lidem a celému světu. Vytváří střed systému čaker. Dysfunkce se projeví v nemocech imunitního systému, potížích s brzlíkem, nemocech oběhového a lymfatického systému, zadržování vody v těle, otoky. Náleží jí barva růžová, zelená. Oleje: růže, santal, neroli. Touha po kontaktu, po splynutí, harmonii a lásce se projevuje prostřednictvím čakry srdce. Ve své očištěné formě je srdce centrem opravdové lásky.

5. čakra – krční

Krční čakra v barvě modré, nachází se jakoby v rovině štítné žlázy, říká se o ní, že je čakrou hudebníků, básníků, umělců, lidí tvůrčích, schopných silně a zřetelně vnímat estetiku světa a zobrazovat ji ve svých dílech. V krční čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Zde vyjadřujeme převážně to, co máme sami v sobě. Projevy nerovnováhy: astma, zvýšená činnost štítné žlázy, bolesti v krku, záněty krční mandlí, sluchové potíže, ušní šelesti, horní cesty trávicí soustavy, afty, zuby, mentální anorexie, roztroušená skleróza, tato čakra hodně odpovídá za sluch. Oleje: borovice, cedr, pistacia lentiscus, bergamot. Přes krční čakru vyjadřujeme vše smích, pláč, pocity, radosti strachu, vzteku, lásky, přání, myšlenky.

6. čakra – čelní neboli třetí oko

Třetí oko je uprostřed čela, nad kořenem nosu, v Africe bývá vnímána nejvíce barvou fialovou, Je to sídlo vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností, rozlišování paměti a vůle, na tělesné úrovni nejvyšším řídícím centrem centrálního nervového systému. Dysfunkce čakry: tlakové bolesti hlavy, migréna, problémy s viděním, krátkozrakost, dalekozrakost, zelený zákal, skvrny v zorném poli oka, zánět horních cest dýchacích a potíže s dutinami, výtok z nosu, zánět vedlejších nosních dutin. Oleje: geranium, sladký pomeranč, cypřiš, cistus. Úloha šesté čakry je rozvíjet naši intuici a šestý smysl.

7. čakra – korunní

Koruní čakra se nachází nad temenem hlavy, pod a nad temenní kostí, někdy se jí říká kosmická čakra, bývá spojována s barvou bílou. Sedmá čakra je sídlem nejvyšší dokonalosti v člověku. V některých dochovaných spisech je zobrazována, jak se vznáší nad hlavou. Nerovnováha se projevuje depresemi nebo jako parkinsonova nemoc, schizofrenie, epilepsie, senilní demence, úzkosti, strachy, vhodné je současně vždy posilovat čakru první a sedmou společně. Oleje: cistus ladanifera, jasmín, pistacia lentiscus, cedr. Je to místo odkud začala naše cesta životem, sem se vrátíme na konci našeho vývoje. Rozvíjením sedmé čakry se také uvolňují poslední blokády v ostatních čakrách a jejich energie začínají kmitat na nejvyšších pro ně možných frekvencích.

A nyní si zkusme tedy ještě jednou konkrétně zopakovat, jak je možné čakry zharmonizovat a pracovat s nimi

Využitím výše jmenovaných éterických olejů – ve formě inhalace, koupelí, obkladů, ale i hlubokých nádechů z lahvičky, případně si vzít již namíchanou synergickou směs tzv. čakrové olejové esence a provádět masáže v daných oblastech čaker. Další pomocí jsou čakrové esence – rozprašovače, které si diváci oblíbili dokonce i jako svůj běžný parfém, navíc v sobě obsahují vhodné kameny k harmonizaci čaker a to se dostáváme již ke gemnoterapii. Nosit u sebe kameny, které dané čakry harmonizují. Těch variant je více, zmínila bych například: 1. čakra – achát, jaspis, červený korál; 2. čakra – citrín; 3. čakra – malachit, tygří oko; 4. čakra – růženín; 5. čakra – fluorit, chalcedon; 6. čakra – ametyst; 7. čakra – křišťál.

Existuje i nějaká masáž, která dokáže čakry zharmonizovat?

Ano, ale vyžaduje skutečně velkou duchovní vyzrálost daného člověka, který ji provádí a nemůže ji provádět úplně každý. Více se dozvíte na veletrhu, který se koná tento víkend v Letňanech.

Aromačakry - Hana Khlaif

Aromačakry - Hana Khlaif