Druhý díl dokumentárního cyklu s průvodcem Danem Bártou o ohrožených druzích zvířat z různých částí planety a jejich přátelích, českých přírodovědcích, kteří se mnohdy tisíce kilometrů od domova zabývají jejich záchranou (2018). Režie Z. Suchý

Antilopa Derbyho západní – největší antilopa světa – žijící v senegalské savaně je na pokraji vyhynutí. Její počty se pohybují kolem posledních dvou stovek kusů. Tým inženýrky Karolíny Brandlové dokázal něco nevídaného: v rezervaci Bandia, pár kilometrů od hlavního města, rozmnožil díky pečlivě řízenému chovu, za pomoci senegalských ochránců přírody a provozovatelů tamního safari, tuto antilopu z pouhých šesti zvířat na stádo čítající několik desítek jedinců. Některé z nich se už dokonce podařilo vypustit do senegalského Národního parku Fathala, na hranicích s Gambií.

bioložka, předsedkyně spolku Derbianus Conservation

Doc. Karolína Brandlová

Reprezentuje spolek Derbianus Conservation, jehož členové se již 18 let věnují záchraně kriticky ohrožené antilopy Derbyho v západoafrickém Senegalu. Působí jako akademický pracovník Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze a svou vědeckou kariéru věnuje v první řadě antilopám. Jako biolog i jako matka tří dětí vnímá zodpovědnost za stav přírodního bohatství naší planety a neváhá do jeho záchrany investovat nekonečné množství energie.

Záchrana antilop Derbyho

"Záchranný program pro tuto kriticky ohroženou antilopu vede již od roku 2000 tým odborníků, nadšenců a studentů Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Program byl financován z prostředků České rozvojové pomoci, z vědeckých grantů, podporován univerzitou a řadou dalších institucí i soukromých osob."

Czechs protect… elands in Senegal

Czechs protect… elands in Senegal

English subtitles

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 ST HD
ŽánrDokument