35 minut

6. června 2022

Obsah dílu

Pomozme miliardáři — Nemohu mlčet — Krvavé stříbro

Části dílu

00:55
Pomozme miliardáři
  Těžba v mosteckém velkolomu Československé armády je na konci. Stroje jedou už jen v útlumovém režimu, hospodaření firmy Severní energetická miliardáře Pavla Tykače končí už řadu let v záporných stovkách milionů. Těžební společnosti navíc chybí na účtech více než miliarda na stanovené rekultivace. Ty musí těžební společnosti zaplatit jako daň ze svého podnikání na účet přírody. Politici ale firmě Pavla Tykače vyšli vstříc už v minulosti, a i teď plánují, jak mu s finančními náklady ulevit- jak jinak než přes Evropskou unii. Více v reportáži Ondřeje Stratilíka.
  12:31
  Nemohu mlčet
   Paní Viktorie je dvaačtyřicetiletá žena v domácnosti z vesnice Beresťanka, sto kilometrů západně od Kyjeva. Na začátku března ji a její sousedku znásilnili ruští vojáci, manžela sousedky před jejich očima zastřelili. Sám byl přitom taky Rus. Paní Viktorie se rozhodla se svým děsivým zážitkem vystoupit před kameru, protože doufá, že pachatelé zločinu by měli být potrestáni. Na Ukrajině natáčela Lenka Klicperová.
   22:04
   Krvavé stříbro
    Příbram je město s dlouhou hornickou tradicí. Většina z nás si vybaví pracovní lágry z období komunismu, ale těžba tu probíhala už od středověku. V předminulém století se tu těžilo 97% stříbra v celé rakousko-uherské monarchii. Před sto třiceti lety, na konci května, se ve zdejších dolech odehrála tragédie, která se zapsala do dějin jako největší důlní neštěstí v Evropě. Co se tehdy stalo, rekonstruuje reportáž Přemysla Čecha.
    Přehrát celé video
    Stopáž40 minut
    Další díl
    13. června 2022

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám