6. prosinec 2021

Obsah dílu

Slovácko sa nesúdí — Přítomný V. H. — Za letáky do vězení

Části dílu

00:57
Slovácko sa nesúdí
  Když je člověk vážně nemocný, je to v některých případech důvod k opuštění věznice. Na tom není nic špatného. Problém je, když se ukáže, že to s chorobou není tak horké a když se dotyčný mimo věznici místo léčby věnuje podnikání. Byl to případ i pražského zákulisního hráče Romana Janouška. Vladislav Jarošek není zdaleka tak známé jméno, ale i on měl v minulosti vlivné přátele. Patřil k nim i Miloš Zeman, kterému dodával tvrdý alkohol a vyráběl dokonce slivovici s názvem Zemanovka. Později byl odsouzen za daňové úniky v řádech desítek milionů, ale trest mu byl po necelých dvou letech ze zdravotních důvodů prominut. Jak zjistil Ondřej Golis, dnes v Luhačovicích staví velký zábavní podnik a nedělá si starosti ani s tím, aby si zajistil stavební povolení. Podívejte se na reportáž.
  14:59
  Přítomný V. H.
   Je to už deset let, kdy se Ivan Havel stal na chvíli moderátorem našeho pořadu. Den předtím totiž zemřel jeho bratr, prezident Václav Havel. Názor Čechů na našeho nejznámějšího a nejuznávanějšího politika ve světě prošel celou řadou peripetií a ani dnes není jednoznačný. Reportáž Karla Vrány a Kláry Filipové ukazuje, jak odlišně se k němu veřejnost dodnes staví.
   30:36
   Za letáky do vězení
    Zatímco se v sousedním východním Německu hroutil s Berlínskou zdí i tehdejší režim, československé komunistické soudy ještě v listopadu 1989 posílaly politické odpůrce do vězení. Patřil k nim i tehdy Jiří Jelínek, kterého odsoudili na rok za rozšiřování protikomunistických letáků a účast na prvomájové demonstraci na Václavském náměstí v Praze. Příběh jednoho z posledních politických vězňů komunistického režimu natočil Mirek Petráček.
    Přehrát celé video
    Stopáž43 minut
    Další díl
    10. leden 2022

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám