Komise k vyšetřování OKD dokončila svou zprávu, stíhat chce i velké ryby. Stavba vlivného severočeského podnikatele v chráněném přírodním parku. Analýza Rukopisů, které Masaryk považoval za padělky.

Obsah dílu

Přehrát vše

OKD znovu

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny dokončila závěrečnou zprávu o privatizaci OKD. Po dvou letech vyšetřovaní vyslechla 49 svědků a shromáždila tisíce stran dokumentů. Výsledkem by mělo být nové policejní vyšetřování. Poslanci chtějí podat trestní oznámení i proti někdejším ministrům. Kauzu sledujeme od vzniku Reportérů ČT v roce 2004. Natáčela Silvie Kleková a Michael Fiala.

Autoři reportáže: Michael Fiala, Silvie Kleková


Můžeme všechno

Vlivný severočeský podnikatel se se svou známou rozhodl, že postaví dům v chráněném přírodním parku. A to na místě, kde jsou jakékoliv stavby přísně zakázány. Na výslovné zákazy úřadů ale podnikatel nedbal a stavět stejně začal. Hájí se tím, že přeci nejde o jedinou černou stavbu v republice. A když staví na černo jiní, proč by nemohl on. Úředníci se sice proti jeho postupu brání, ale podnikatel si stále drží náskok. Natáčel Hanuš Hanslík.

Autor reportáže: Hanuš Hanslík


Nekonečný boj o Rukopisy

Byly to rukopisy, jejichž nález v devatenáctém století měl potvrzovat příslušnost českého národa k nejvyspělejším evropským kulturám. Rukopisy královédvorský a zelenohorský. Za padělky je později označovala skupina vědců v čele s T. G. Masarykem. Byli proto nazývání jako zrádci národa. Spor o jejich pravost se vede dodnes, protože pochybností je sice spousta, ale finální důkaz chybí. Mnoho lidí doufalo, že ten přinese odborný technologický výzkum, který provedli vědci z Národního muzea. Jako jediní jsme byli s kamerami u toho, natáčel David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 128,00 kB; datum: 8. 10. 2019)

Stopáž43 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD