44 minut

30. září 2019

Obsah dílu

OKD znovu — Můžeme všechno — Nekonečný boj o Rukopisy

Části dílu

00:59
OKD znovu
  Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny dokončila závěrečnou zprávu o privatizaci OKD. Po dvou letech vyšetřovaní vyslechla 49 svědků a shromáždila tisíce stran dokumentů. Výsledkem by mělo být nové policejní vyšetřování. Poslanci chtějí podat trestní oznámení i proti někdejším ministrům. Kauzu sledujeme od vzniku Reportérů ČT v roce 2004. Natáčela Silvie Kleková a Michael Fiala.
  16:46
  Můžeme všechno
   Vlivný severočeský podnikatel se se svou známou rozhodl, že postaví dům v chráněném přírodním parku. A to na místě, kde jsou jakékoliv stavby přísně zakázány. Na výslovné zákazy úřadů ale podnikatel nedbal a stavět stejně začal. Hájí se tím, že přeci nejde o jedinou černou stavbu v republice. A když staví na černo jiní, proč by nemohl on. Úředníci se sice proti jeho postupu brání, ale podnikatel si stále drží náskok. Natáčel Hanuš Hanslík.
   28:23
   Nekonečný boj o Rukopisy
    Byly to rukopisy, jejichž nález v devatenáctém století měl potvrzovat příslušnost českého národa k nejvyspělejším evropským kulturám. Rukopisy královédvorský a zelenohorský. Za padělky je později označovala skupina vědců v čele s T. G. Masarykem. Byli proto nazývání jako zrádci národa. Spor o jejich pravost se vede dodnes, protože pochybností je sice spousta, ale finální důkaz chybí. Mnoho lidí doufalo, že ten přinese odborný technologický výzkum, který provedli vědci z Národního muzea. Jako jediní jsme byli s kamerami u toho, natáčel David Vondráček.
    Přehrát celé video
    Stopáž38 minut
    Další díl
    7. říjen 2019

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám