Lex Babiš zpátky do sněmovny. Podraz, nebo obrana demokracie? Hanin kufřík, osvětimské drama malé Hany a jejího bratra Jiřího Bradyho. Volby v Jordánsku: na souboj klanů museli i voliči z Prahy.

Obsah dílu

Přehrát vše

Lex Babiš se vrací

Minulou středu vrátil Senát Poslanecké sněmovně novelu zákona o střetu zájmů, známou jako lex Babiš. Jedním z důvodů bylo to, že její účinnost má být posunuta o půl roku, na září 2017. Poslanci budou tedy znovu rozhodovat o tom, zda se má omezit členům vlády podnikání a zda mohou vlastnit média. Novela se nelíbí hnutí Ano a především jeho předsedovi Andreji Babišovi, který ji vnímá jako podraz koaličních partnerů. Natáčeli Aneta Snopová a Jiří Leschtina.

Autoři reportáže: Aneta Snopová, Jiří Leschtina


Hanin kufřík

Už v roce 2004 jsme vysílali reportáž o Haně Bradyové, která jako třináctiletá zahynula v Osvětimi. Její příběh ožil díky zakladatelce tokijského centra pro studium holokaustu, která si pro svůj památník vyžádala několik autentických předmětů po obětech tábora. Byl mezi nimi i kufřík malé Hany, z něhož se postupně vyklubal dramatický příběh. Sepsala jej kanadská publicistka i na základě vzpomínek Hanina bratra Jiřího, který jako jediný z rodiny unikl peklu. Devadesátiletý pan Brady, který žije v Kanadě, se těšil, že mu 28.října předá prezident řád T.G. Masaryka. Ministr kultury Daniel Herman pak oznámil, že jeho strýc vyznamenání nedostane proto, že se navzdory výhrůžkám z Hradu setkal s dalajlámou. Hrad tyto informace popírá. Natáčel Michal Kubal.

Autor reportáže: Michal Kubal


Volby jako souboj klanů

Kandidáti najímají pro voliče auta a autobusy, dávají jim zdarma jídlo a pití. Ale to, co je u nás vnímáno jako nešvar, je tam skoro povinnost. Stejně jako právo přijít k volbám. Mluvíme o volbách v Jordánsku, které proběhly na konci září. Odvolit do jordánského parlamentu přiletěli z Prahy i dva čechojordánští podnikatelé, kteří sponzorovali kampaně svých bratrů. V jedné z mála stabilních zemí blízkého Východu s nimi natáčela Markéta Kutilová.

Autor reportáže: Markéta Kutilová


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 103,00 kB; datum: 14. 11. 2016)

Stopáž39 minut
Rok výroby 2016
 P ST