Tři čtvrtě miliardy za vodu u soudu. Zisk, který teče ze Zlína do zahraničí. Unikátní výpověď Escobarova zabijáka, který se prý kaje. Rabíni na prostějovských dvorech hledají židovské hroby.

Obsah dílu

Přehrát vše

Boj o vodu

Prodat cizí firmě podnikání se strategickou surovinou, to se v civilizované zemi jen tak nevidí. A přesně to u nás udělali politici v 90. letech, kdy vodní hospodářství přenechali nadnárodním koncernům. Městům a obcím zůstaly náklady, zisky plynou do zahraničí. Tímto tématem se v našem pořadu zabýváme pravidelně. Vrchní soud v Olomouci bude ve čtvrtek rozhodovat jeden takový případ, který se stal ve Zlíně. Baťovo město kvůli svému vedení už přišlo o zhruba tři čtvrtě miliardy korun, natáčel reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Kající se zabiják

Má na kontě asi tři sta vražd, přesto chce kandidovat do Senátu. Být nájemným vrahem, navíc u nejznámějšího drogového bosse Pabla Escobara, je v Kolumbii vcelku ctnostným povoláním. Když se s ním reportér Martin Mikule chtěl sejít, musel do poslední chvíle čekat na jeho pokyny. Pak se mu však nečekaně otevřel a rozpovídal se o světě velkých peněz a ještě větších zločinů, kterému se běžný smrtelník raději vyhýbá. Podívejte se na unikátní reportáž.

Autor reportáže: Martin Mikule


Náhrobky v kurníku II.

Je to dost neobvyklý pohled. Na prostějovském dvorku se motá skupina ortodoxních Židů v černých oblecích, s pejzy a širokými klobouky. S hlavami dole si prohlížejí dlažbu, pak ji jeden z nich začne čistit smetákem a luští zvětralé nápisy na kameni. Dlažbu dvorku totiž tvoří náhrobní kameny z židovského hřbitova, který byl po válce zrušen, z náhrobků se stal stavební materiál. Skupina rabínů z Ameriky, Evropy a Izraele, která usiluje o obnovu hřbitova, se na začátku prázdnin do Prostějova přijela podívat. Možná i pod tímto vlivem se původně odmítavé stanovisko radnice začíná poněkud měnit, více reportérka Andrea Máslová.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 123,00 kB; datum: 6. 9. 2016)

Stopáž42 minut
Rok výroby 2016
 P ST