Kolik se platí za falešnou naději. Vědkyně a senátorka prodává těžce nemocným terapii, která nefunguje. S pamětní deskou na Sibiř. Historička uctila památku generála Vojcechovského

Obsah dílu

Přehrát vše

Obchod s nadějí II

Profesorka Eva Syková je vlivná senátorka a vědkyně, která získala renomé v oblasti výzkumu kmenových buněk. Před půl rokem jsme zjistili, že smrtelně nemocným pacientům nabízí neověřenou léčbu. To by mohlo být v jistých případech pochopitelné, kdyby léčba fungovala a kdyby si ji pacienti nemuseli kupovat za velké peníze. Postup profesorky Sykové není v rozporu se zákony, ale podle všech oslovených odborníků daleko za hranicí etiky. Jenže v naší nové reportáži se podařilo prokázat, že pacienti profesorky Sykové museli platit i za terapii v rámci státem schváleného výzkumu – a to už v rozporu se zákonem je. Natáčela reportérka Markéta Dobiášová.

Autor reportáže: Markéta Dobiášová


Cesta za generálem na Sibiř

Generál Sergej Vojcechovský. Hrdina, který v Rusku za první světové války vedl Československé legie. Později k nám emigroval před bolševiky. Byl jednou z nejvýznamnějších postav naší armády za první republiky. 12. května 1945 ho v Praze zadrželi agenti ze sovětské NKVD. Náš stát ho vydal bez jediného protestu. O šest let později pak zemřel v gulagu na Sibiři. Historička Gabriela Havlůjová se rozhodla jeho památku připomenout. Odjela do sibiřského Tajšetu, kde zařídila zbudování pomníku uprostřed lesa, kde vedle sebe leží tisíce obětí v masových hrobech. Český stát na pomník nepřispěl ani korunu. Natáčela Kristina Ciroková.

Autor reportáže: Kristina Ciroková


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 117,00 kB; datum: 31. 5. 2016)

Stopáž41 minut
Rok výroby 2016
 ST