Podpora ocelárny na Slovensku nás bude stát miliardy. Problematický úvěr ČEB. Šmejdi změnili taktiku předváděcích akcí, ale jedou dál. Když v květnu zatýkala Smerš.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ocelový dluh

Česká exportní banka financuje většinou obří projekty českých firem v zahraničí. Když nějaký takový projekt zkrachuje, ztráty jsou často v miliardách. Kdyby za to mohly jen nepředvídatelné události v rizikových zemích, bylo by to pochopitelné. Jenže banku i její sesterskou pojišťovnu EGAP vyšetřuje policie kvůli podezření, že bývalý management porušoval své povinnosti. V únoru jsme vám jeden takový případ ukázali. Teď se rýsuje další - podpora neúspěšného projektu ocelárny na Slovensku, kde se Česká exportní banka zatím marně snaží dostat zpět více než 4 a půl miliardy korun. Natáčel reportér Jan Moláček.

Autor reportáže: Jan Moláček


"Šmejdí" léčba

V roce 2013 jsme se v převleku dostali na předváděcí akci, tehdy měli ještě prodejci zlaté časy a plné sály lidí, kteří kupovali předražené zboží. Brzy poté začal platit nový zákon, který měl lépe chránit seniory před nekalými praktikami. Prodejci, pro které se vžil název šmejdi, už nemohou pořádat utajené výlety s obědy v restauraci a musí dopředu hlásit místo a datum konání akce. Jak ale uvidíte v naší reportáži, jejich byznys kvete dál, stejní lidé teď jen změnili taktiku a strategii, více reportérka Stáňa Raupachová.

Autor reportáže: Stanislava Raupachová


Smerš zazvonila v květnu

Ještě kvetly šeříky a Češi jásali nad osvobozením a koncem války. Ve všeobecné euforii si takřka nikdo nevšiml, že se ztrácejí lidé, kteří u nás žili desítky let. Šlo o československé občany, příslušníky emigrace ze Sovětského svazu, kteří utekli do Československa po roce 1918. Pátrala po nich speciální sovětská tajná kontrarozvědka Smerš. Zatčení lidé většinou končili na popravištích v Sovětském svazu nebo v gulagu. Ale někteří umírali už při výsleších na československém území. To je i případ z reportáže, kterou natočil reportér Mirek Petráček.

Autor reportáže: Miroslav Petráček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 109,50 kB; datum: 25. 5. 2016)

Stopáž38 minut
Rok výroby 2016
 P ST