OKD, miliardový příběh se špatným začátkem i koncem. Proč padly tradiční symboly osvobození Plzně. Přehrada na Berounce, údolí Oty Pavla v ohrožení

Obsah dílu

Přehrát vše

OKD K.O.

Klíčový moravskoslezský zaměstnavatel, největší tuzemská černouhelná společnost OKD, je na pokraji krachu. Práci přitom dává 13 tisícům lidí a tisíce dalších na OKD ekonomicky závisejí. Příběh OKD začal už v devadesátých letech a graduje od doby, kdy důlní firmu před 12 lety - za podmínek výhodných pro sebe a nevýhodných pro stát - převzal vlivný finančník Zdeněk Bakala. Reportéři ČT jako jedni z mála tuto kauzu sledovali od podezřelého počátku až do současného hořkého konce. Natáčeli reportéři Michael Fiala a David Havlík.

Autoři reportáže: David Havlík, Michael Fiala


Souboj o konvoj

Plzeň osvobodila americká armáda, tuto prostou větu nešlo za socialismu beztrestně vyslovit na veřejnosti. Po pádu minulého režimu slavila Plzeň konec války s americkými veterány a starou vojenskou technikou, kterou místní nadšenci udržují v perfektní kondici, aby ji ukázali na přehlídce, které se říká Konvoj svobody. Od roku 2005 se konala každý rok, letos být neměla. A nebyla to jediná zvláštní změna oproti minulým letům. Výbušné téma natočil reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Konec zlatých úhořů?

Bylo to zamilované místo spisovatele Oty Pavla. Do romantického údolí Berounky nedaleko středověkého Křivoklátu jezdil se svým tatínkem na ryby už jako malý kluk a vracel se sem celý život. Jenže tenhle idylický kraj by mohl už za několik let zaniknout. Povodí Vltavy před časem zveřejnilo první hrubé plány na stavbu obří protipovodňové přehrady. Co na to říkají místní, zkoumal reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 113,00 kB; datum: 10. 5. 2016)

Stopáž40 minut
Rok výroby 2016
 ST