Stíny nad Oleo Chemical. Proč se v kauze skloňuje i jméno Andrej Babiš. Svědectví terezínských půd. Co prozrazují nově objevené malby a vzkazy na stěnách o obyvatelích ghetta.

Obsah dílu

Přehrát vše

Stíny nad Oleo Chemical

Na lavici obžalovaných Ivo Rittig, právníci z neslavně proslulé advokátní kanceláře Šachta a Partners a podnikatelé z firmy na biopaliva, kteří měli přes společnost z Karibiku poslat známému kmotrovi dvacet milionů korun za jakési nejasné konzultace. Případ známý jako Oleo Chemical vypadá jednoznačně. Ostatně v našem pořadu jsme se podobným případům mnohokrát věnovali, zjevná je podobnost s kauzou jízdenek v pražském Dopravním podniku, na kterou jsme upozornili jako vůbec první. Odlišnosti tu však jsou. Na rozdíl od jízdenkové kauzy se jedná o obor, ve kterém působí jako hlavní hráč na trhu firma ministra financí Andreje Babiše. Propojenost jeho různých zájmů a řada podezřelých souvislostí vrhá na kauzu stín, ve kterém je těžké vyhnout se znepokojivým otázkám. Natáčel reportér Michael Fiala.

Autor reportáže: Michael Fiala


Tajemství terezínských půd

Uplynulý týden si svět připomněl Den památky obětí holocaustu. Koncentrační tábor v Osvětimi osvobodila Rudá armáda 27. ledna 1945. Terezín se dočkal svobody o čtyři měsíce později. I téměř 71 let po válce odkrývají půdy terezínských domů svědectví o životě v ghettu. Nájemník jednoho z nich nedávno objevil právě na půdě zajímavé malby, vzkazy a jména tehdejších vězňů. Po jejich stopách se vydal Martin Mikule.

Autor reportáže: Martin Mikule


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 116,50 kB; datum: 3. 2. 2016)

Stopáž40 minut
Rok výroby 2016
 P ST