41 minut

29. června 2015

Část: Příliš levné Vary

Obsah dílu

(Ne)bezpečné zóny — Příliš levné Vary — Korunová Bedřiška z kriminálu

Části dílu

01:02
(Ne)bezpečné zóny
  Na tom, jak jsou v okolí továrny Explosia zakreslená bezpečnostní pásma, závisí do značné míry i lidské životy. Vždyť odsud pochází mimo jiné i semtex, výbušnina, neslavně proslulá po celém světě. A zakreslená jsou špatně, jak odhaluje naše reportáž Lukáše Landy. Na dalekosáhlý problém přitom upozornil muž, který kvůli chybě úřadům musel zavřít svůj sklad drogerie.
  16:36
  Příliš levné Vary
   Karlovy Vary mají čím se pyšnit, ale jsou tu i věci, na které nemohou být hrdé. Během filmového festivalu patří k dobrému tónu zahrát si golf. Celebrity, které zdejší green proslavily, však zřejmě netuší, za jakých okolností jej město prodalo do soukromých rukou. Při prodeji přišlo o desítky milionů korun, stejně jako při prodeji dalších cenných nemovitostí v centru města. Jsou to sice staré případy z dob působení koalice ODS a ČSSD, ale rozhodně by se na ně nemělo zapomenout. Proč, uvidíte v reportáži Jany Neumannové.
   30:05
   Korunová Bedřiška z kriminálu
    Přátelům Václava Havla se za socialismu podařil známý husarský kousek: v komunistickém Rudém právu nechali vytisknout jeho fotku s blahopřáním k narozeninám, které však pro oblafnutí cenzury raději připsaly jeho divadelní postavě Ferdinandu Vaňkovi. To je známá historie. Sochařce Marii Uchytilové se podařilo něco podobného, co až dosud takřka nikdo nevěděl, ale za co jí hrozil daleko větší trest: na novou korunovou minci, vyraženou v padesátých letech, si za předlohu vybrala dívku, kterou komunistický režim uvěznil z politických důvodů v kriminále. O tomto „majstrštyku“ exkluzivně vypráví ona tehdejší dívka, dnešní osmdesátiletá Bedřiška Synková. Do Švýcarska, kde od roku 1968 žije, se za ní vypravil Vavřinec Menšl.
    Přehrát celé video
    Stopáž38 minut
    Další díl
    13. července 2015

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám