Přes tisíc měst a obcí dalo vydělat „neziskovce“. Desítky milionů bez soutěže. Záchrana Pramenů, nebo jejich zkáza? Dluhy v rukou ruských investorů. Ruiny i skvosty, staré zámky s novou krví.

Obsah dílu

Přehrát vše

Energie pod kontrolou?

Výměna lamp veřejného osvětlení a dodávky energií, které se tváří jako nezisková aktivita. Na tom postavila svůj byznys obecně prospěšná společnost s názvem Energie pod kontrolou. Od měst a obcí získává bez výběrového řízení zakázky, které jdou do stovek milionů korun. Už více než tisíc měst a obcí na jejich trik naletělo.

Autor reportáže: Jan Moláček


Prameny (bez) naděje

Minerální prameny v obci, to by měl být její zlatý důl. Jenže pro obec Prameny se její prameny staly zkázou. Těžce zkoušená obec se po mnoha letech přežívání pokouší vybřednout z vlastních dluhů. Způsob, jakým to dělá, však naráží na vcelku pochopitelný odpor. Ruské investory chce prezident pozvat na Hrad, ale pro některé místní jsou trnem v oku.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Zámky s novou krví

Hrady a zámky jsou významným kulturním dědictvím naší země. Kromě státu o ně posledních dvacet let pečují i soukromí vlastníci, kterým se podařilo často zdevastované památky zvelebit. Zámeckými pány se nejčastěji stali restituenti, ale v poslední době si hrady a zámky pořizují i dobře situovaní milovníci kultury. Ne vždy se však daří úpadek starých šlechtických sídel zastavit.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž41 minut
Rok výroby 2015
 P ST