Právní služby mnohonásobně dražší než hrozící pokuta. Jak pražský magistrát utrácí miliony. Nebezpečná kampelička. Z bohatých lidí chudáci. Vyhnání Ferdinandových sirotků z Konopiště.

Obsah dílu

Přehrát vše

Karel a Pavel

Utrácení za právní služby, to byla vždy velká položka v rozpočtech úřadů a institucí. Kromě ministerstev na externí právníky nešetřil ani pražský magistrát. Velmi dobré časy měli právníci v době primátora Pavla Béma. Premiantem byla kancelář s mezinárodním jménem, kterou zastupuje Karel Muzikář. Z reportáže Jany Neumannové se dovíme, že Karel a Pavel jsou nerozlučná dvojice, což by nám nemuselo vadit, pokud by právní zakázky bez výběrového řízení nevzbuzovaly pochyby o správném hospodaření.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Draze zaplacené půjčky

Malířka, která přišla o celoživotní dílo a cirkusová rodina Kludských by zřejmě nenašli mnoho společného. Něco však společného mají: doplatili na půjčky od jedné kampeličky. Nechali se nachytat na heslo, že kampelička půjčí i těm, které banka odmítne, neuvědomili si však za jakou cenu. Za nedodržení splátkového kalendáře se platí tvrdé tresty. Z bohatých lidí se tak fakticky stali chudáci. A už jim ani nepomůže, že Česká národní banka odebrala minulý týden kampeličce licenci. Natáčela reportérka Jana Sotonová.

Autor reportáže: Jana Sotonová


Vyhnání z Konopiště

Stoleté výročí od výstřelů v Sarajevu, to je mediální téma těchto dnů. Že atentát na následníka rakousko-uherského trůnu vedl k rozpoutání první světové války, ví každý. Co se stalo s jeho osiřelými dětmi, to se však připomíná málokdy. Přitom měly domov na zámku v českém Konopišti. A poválečné Československo se k nim zachovalo s krutostí, kterou bychom od humanistické Masarykovy republiky možná nečekali. Na zapomenutou kapitolu velkých dějin se zaměřuje reportáž Davida Vondráčka.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž39 minut
Rok výroby 2014
 P ST