Zima na Praze 4. Politici převzali správu tepla a vyvedli z městské kasy miliony. Karel Kryl očima jeho blízkých. Havířovské nádraží na odstřel. Slavní architekti jsou proti.

Obsah dílu

Přehrát vše

Mráz přichází z výtopny

O tom, jak politici na Praze 4 převzali do své správy tepelné hospodářství, jsme už vysílali. U zrodu tohoto nápadu stál Ondřej Palounek, tajemný hybatel tamní politiky, který nemá žádnou veřejnou funkci. Jakmile se o teplo začali starat politici, lidé to hned pocítili na vlastní kůži i v peněžence. Mohou vlastně děkovat matce přírodě, že je letos tak teplá zima. Asi je ale nepotěší, že městská část už z jejich daní musela do prodělečné společnosti nalít 30 milionů korun. Na Praze 4 natáčel Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Nepohodlný prorok

Kdo si myslel, že po návratu do Čech bude zpívat pozitivní písně, byl zklamán. Karel Kryl se nezměnil, a když viděl, že poměry až příliš připomínají staré časy, nešetřil kritikou. Mysleli jsme si, že je zahořklý a nerozuměli mu. Dnes víme, že v mnoha věcech měl pravdu, ale zahořklý asi byl. Měl na to právo. Přestože po většinu času byl ve vlastní zemi nežádoucí osobou, dokázal hluboce ovlivnit několik generací. Minulé pondělí uplynulo dvacet let od jeho smrti. Posmrtný portrét natočila Monika Le Fay.

Autor reportáže: Monika Le Fay


Konečná pro havířovský Brusel?

Má se zbořit sešlá budova vlakového nádraží v Havířově? Nám laikům připadá, že moc krásy nepobrala, ale architekti to vidí jinak. Pro ně má cenu jako vzácná připomínka jednoho stavebního slohu, který se vymkl z komunistické uniformity a předznamenal společenské tání šedesátých let. Odborný problém příliš nevzrušuje ani obyvatele města, které vzniklo jako obří hornické sídliště a na estetické jemnosti si příliš nepotrpí. S výjimkou skupiny mladých lidí, kteří se rozhodli proti bourání starého nádraží něco udělat. V Havířově natáčel David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž36 minut
Rok výroby 2014
 P ST