Přestalo se očkovat proti tuberkulóze, máme se bát epidemie? Češi vytloukají prachové filtry z aut. Máme za to horší vzduch. Dramatický útěk disidenta Stanislava Devátého do Polska.

Obsah dílu

Přehrát vše

Tuberkulóza hrozí, vakcína chybí

Před třemi lety u nás skončilo plošné očkování proti tuberkulóze, které všem novorozencům nařizoval zákon. Česká republika se tak přidala k systému, který je běžný v západoevropských zemích: očkování nepřikazovat zákonem, ale nechat na rodičích, ať se svobodně rozhodnou, jak své dítě budou chránit. Teoreticky to je chvályhodná myšlenka, jenže praktické provedení zkolabovalo. Když chce někdo nechat očkovat své dítě, bude mít zřejmě smůlu. Pro dobrovolné zájemce naše zdravotnictví vakcínu nemá. Viry přitom víří kolem a nakazit se může každý, jak zjistil otec malého Alesandra. Co se vlastně stalo, čeká se na nějaký větší průšvih? Po tom pátral David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Diesely ničí ovzduší

Vytloukání prachových filtrů z naftových aut se u nás stalo módním trendem. Prachový filtr se totiž ucpává, zvlášť když někdo jezdí autem hlavně jen na krátké vzdálenosti. A jeho výměna je drahá – může se vyšplhat až na desetitisíce. Češi proto objevili levnější způsob opravy: v servisu jim ho za pár stovek odstraní, čili vytlučou. Problém je, že prach z dieselových motorů je nebezpečnou součástí našeho ovzduší, jak uvidíte v reportáži Filipa Černého.

Autor reportáže: Filip Černý


Cesta do ilegality

Disident Stanislav Devátý má desátého, tedy zítra, jedno malé výročí. Bude to přesně na den dvacet čtyři let, kdy se vrátil ze svého polského ilegálního pobytu. Tam se uchýlil poté, co mu v Čechách začala hořet půda pod nohama. Vyhodili ho i ze slavného Čubova JZD Slušovice a StB ho chtěla zavřít do vězení. Dobrodružné chvíle, které prožil před svým útěkem a během něho, popisuje reportáž Moniky Le Fay.

Autor reportáže: Monika Le Fay


Stopáž40 minut
Rok výroby 2013
 P ST