Místo na rehabilitaci odvezli muže po mrtvici do blázince. Zachránil 1200 židů. Na místě továrny Oskara Schindlera má stát památník. Internetoví piráti připravují české tvůrce o miliardy ročně.

Obsah dílu

Přehrát vše

Z domova důchodců do blázince. Za trest?

Pracovat v domovech důchodců, to chce hodně obětavosti a někdy i silné nervy. Na druhé straně, projevit svévoli nad neoblíbeným kverulantem může být snadnější, než kdekoli jinde. Své o tom ví dvaasedmdesátiletý Jiří Šlégl, který se ocitl na psychiatrii, aniž by věděl jak. Po mozkové mrtvici se měl jet rehabilitovat do jiného zařízení, takže mu převoz sanitkou nepřipadal nijak podezřelý. Z omylu ho vyvedli až pracovníci psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Co se stalo, zjišťovala Jana Sotonová.

Autor reportáže: Jana Sotonová


Z koncentráku Oskara Schindlera má být památník

Během léta se dražily písemnosti Oskara Schindlera, německého podnikatele ze Svitav, kterého proslavil film Stevena Spielberga. Hlavní dokument – onen proslulý Schindlerův seznam - však majitele nenašel. Za tři miliony dolarů ho nikdo nechtěl. Ačkoli je to možná pobuřující dražba, není to poprvé, co se s tímto seznamem obchoduje. Za války ovšem za něj platili bohatí Židé proto, aby si zachránili život. V areálu továrny, ve které pracovali, se teď místní občané pokoušejí zřídit muzeum. Podívejte se na reportáž Anety Vojtěchové a Zdeňka Lence.

Autoři reportáže: Zdeněk Lenc, Aneta Vojtěchová


Česko, ráj internetových pirátů

Taky si stahujete filmy a hudbu z internetu? Platíte? Otázka je, komu. Většina serverů, která stahování umožňuje, si totiž poplatek strká do vlastní kapsy a autorům z něj nic neplatí. Denně přitom jen český portál Ulož to navštíví 300 000 lidí. Autoři mohou zatím jen zoufale přihlížet tomu, že na jejich díle bohatnou internetoví příživníci. Více reportér Filip Černý.

Autor reportáže: Filip Černý


Stopáž37 minut
Rok výroby 2013
 P ST