Církevní restituce – nejvýbušnější téma roku. Boj skončil, nebo ještě potrvá? Strýc prezidenta Miloš Havel zakládal jeho mnichovskou hospodu, kde obsluhoval i Liz Taylorovou.

Obsah dílu

Přehrát vše

Miliardy pro církve v zemi bezvěrců

Asi žádné téma nevzbudilo tolik vášní, jako církevní restituce. Dvě desetiletí odkládané téma se pokusila vyřešit minulá vládní koalice. Pětasedmdesát procent lidí však s tímto řešením nesouhlasí. Církevní spolky, které ještě v devadesátých letech Václav Klaus nazval zájmovými organizacemi, jako jsou zahrádkáři, se s požehnáním pravicových politiků stanou největšími majiteli půdy u nás. Ačkoli nové aféry vládní koalice vytlačily restituce z veřejné debaty, domníváme se, že je to téma, které jen tak nevyšumí. Proto se k němu vrací speciální reportáž Michaela Fialy.

Autor reportáže: Michael Fiala


V jeho mnichovské hospodě večeřely dějiny

Neobsluhoval sice anglického krále, ale zato třeba německého kancléře Willyho Brandta, americkou herečku Elisabeth Taylorovou, nebo českou prvorepublikovou hvězdu Anny Ondrákovou s jejím německým manželem, boxerským šampionem Maxem Schmellingem. Mnichovskými hospodami, ve kterých český číšník a kuchař Erhard Špaček dlouhá léta sloužil, prostě procházely dějiny. Konec konců, tu první z nich, legendární Zlatou Prahu, založil po svém odchodu do emigrace Miloš Havel, strýc našeho pozdějšího prezidenta. Špačkovy vzpomínky na slavná léta natočil David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž37 minut
Rok výroby 2013
 P ST