Podváděli, aby dostali víc peněz? Seznam pochybných solárních elektráren. Vozíčkářku obral podvodník o příspěvek na auto. Snaha o záchranu zapomenutých Dienzenhoferových kostelů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Miliardy navíc za sluneční elektrárny

Získali jsme dosud neveřejný seznam, který posiluje podezření, které se teď nad celým solárním byznysem vznáší. Je to seznam 159 elektráren, které mají papíry na to, že byly hotové už v roce 2010. Proud ale ve skutečnosti začaly dodávat až v roce 2011. Rozdíl je to významný, tenhle posun zvyšuje výnosy podnikatelů a prohlubuje ztráty nás, spotřebitelů. Spočítali jsme, že majitelé těchto 159 elektráren vydělají za dvacet let 31 miliard korun navíc oproti tomu, co by vydělali, kdyby dostali papíry až v roce 2011. Teď jde o to, jestli tihle solárníci jen pozdě dostali elektroměry, jak sami říkají, anebo jestli je to kolosální podvod. Podívejte se na reportáž Michaela Fialy a Davida Havlíka.

Autoři reportáže: David Havlík, Michael Fiala


Příběh podvedené vozíčkářky

Paní Ema má dědičnou lámavost kostí. Aby mohla alespoň trochu normálně žít, potřebuje auto. Jako vozíčkářka má nárok na státní příspěvek na nákup auta. Ten dostala, ale pak udělala věc, kterou dělají důvěřiví a poctiví lidé: svěřila ho člověku, který ji sliboval, že za něj sežene vhodné auto. Jak to dopadlo, nemusím ani říkat. Právě proto vznikla reportáž Kateřiny Hrochové.

Autor reportáže: Kateřina Hrochová


Barokní kostely na Broumovsku zachraňuje farář

Broumovsko byla zkušební laboratoř barokních mistrů Kryštofa a Kyliána Dienzenhoferů. Co se naučili na malých venkovských kostelech, to pak zúročili na pražských chrámech svatého Mikuláše na Malé Straně a Staroměstském náměstí. Dnes však kostely v zapadlém pohraničí pustnou. Teprve nedávno se o jejich záchranu začal zajímat mladý slovenský farář, který tam působí. Probudil místní a sám shání dotace na jejich záchranu. Jak se mu to daří, zjišťoval reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž37 minut
Rok výroby 2013
 P ST