Hlídání munice za miliardy bez veřejné soutěže. Firma Trade Fides má monopol. Praha 7 prodává své byty za hubičku. Ale ne každému. Exekutorka se vzdala pětimilionové odměny. Byl to soucit?

Obsah dílu

Přehrát vše

Monopol na hlídání muničních skladů

Proč musí všechny naše muniční sklady hlídat jediná firma? A proč si její někdejší kritik, dnešní premiér Petr Nečas, teď myslí, že je to správně? Mluvíme o firmě Trade Fides. Kdysi ji za podezřelých okolností najal ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Firma ale dokázala přesvědčit i další ministry, že je pro hlídání skladů nepostradatelná. Přestože to popírá forenzní audit z dob úřadování Alexandra Vondry, ministerstvo obrany ji teď pravděpodobně prodlouží kontrakt a přiklepne další miliardu bez veřejné soutěže. O případ se zajímala reportérka Markéta Dobiášová.

Autor reportáže: Markéta Dobiášová


Prodej bytového fondu Prahy 7

Ceny, za které prodává Praha 7 své byty, zřejmě nemají v hlavním městě konkurenci. I přes pokračující krizi na realitním trhu je značně neobvyklé sehnat byt v lukrativní lokalitě za zhruba deset tisíc korun na metr čtvereční. Kdo by po takové nabídce nesáhl. Problém je, že ne každý se o ni doví. Jak transparentní je městská část při nakládání se svým majetkem, pátrala Stáňa Raupachová.

Autor reportáže: Stanislava Raupachová


Exekutorka se vzdala odměny

V naší následující reportáži vám ukážeme unikát: exekutorka, která si mohla vydělat pět a půl milionu korun, se odměny velkoryse zřekla. Zvláštní je, že toto hluboce lidské pohnutí se neprojevilo v případu, kdy sociálně slabý dlužník přišel kvůli pár tisícovkám o střechu nad hlavou. Exekutorka tuto empatii projevila vůči kdysi obrovské dopravní firmě Četrans, která dnes krachuje. Nakolik je případ precedens pro ostatní dlužníky a zda se za velkorysostí neskrývá něco jiného, zjišťoval reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž38 minut
Rok výroby 2013
 P ST