Začerněná smlouva. Proč ministryně obrany nesměla vidět částku, za kterou Omnipol nakoupil letadla CASA? Exkluzivní reportáž o tom, jak vědci dospěli k závěru, že Tycho Brahe nebyl otráven rtutí.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kupní smlouva letadel CASA

Policie už dva roky vyšetřuje nákup vojenských přepravních letounů CASA. Dosud obvinila dva lidi, jednou z nich je exministryně obrany Vlasta Parkanová. Ministerstvo za zakázku zaplatilo 3,5 miliardy a policie si myslí, že 658 milionů utratilo zbytečně. Nás zaujalo něco jiného. Zjistili jsme, že ministerstvo zaplatilo Omnipolu, aniž by vědělo, kolik letadla skutečně stála. Cena, za kterou Omnipol nakupoval ve Španělsku, byla utajená – a to dokonce i před ministryní obrany Vlastou Parkanovou. Ta se musela spokojit se smlouvou, v níž byla nákupní cena letadel začerněná. Naše reportérky Markéta Dobiášová a Aneta Snopová teď tuto smlouvu s nezačerněnou částkou získaly. Co z ní plyne, uvidíte v jejich reportáži.

Autoři reportáže: Markéta Dobiášová, Aneta Snopová


Tajemství smrti astronoma Tycha Braha

Už před dvěma lety jsme vysílali exkluzivní reportáž o odkrytí rakve renesančního vědce v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Jeho cílem bylo zjistit, jak zemřel renesanční astronom, který působil u císaře Rudolfa II. Před dvěma týdny zveřejnili dánští vědci výsledky svého zkoumání: Tycho Brahe nebyl otráven, ale zřejmě zemřel přirozenou smrtí. Více poodhalí v reportáži Aneta Vojtěchová a Zdeněk Lenc.

Autoři reportáže: Zdeněk Lenc, Aneta Vojtěchová


Stopáž38 minut
Rok výroby 2012
 P ST