Dojde kvůli obchodům s Františkem Chvalovským na nejvyšší manažery Komerční Banky? Obavy ze začleňování hendikopavých do společnosti v Libereckém kraji. Podaří se zachránit zámeček v Petrovicích?

Obsah dílu

Přehrát vše

Tunel v Komerční bance

Komerční banka přišla na konci devadesátých let o půl druhé miliardy korun. Zmizely při obchodech s firmami podnikatele a fotbalového bosse Františka Chvalovského. Ten své půjčky dojednával přímo s nejvyššími představiteli banky. U soudu ale skončilo pouze pět jejich podřízených. Ti teď od Městského soudu v Praze dostali vůbec nejmírnější rozsudky za celá léta, co se případ vleče. Přesto nejsou spokojení, proč? To uvidíte v reportáži Michaela Fialy.

Autor reportáže: Michael Fiala


Petice proti soužití s mentálně postiženými

Ve vyspělém světě se mentálně postižení začleňují do společnosti. Je to novodobý trend oproti časům, kdy byli zavíráni do ústavů někde za hranicí města. Na Západě s tím začali v sedmdesátých letech, zatímco u nás je to praxe posledních let. Snad proto snaha naráží na nepochopení lidí, kteří nechtějí mít tyto dospělé děti ve svém okolí. Je to případ i několika obcí v Libereckém kraji. Odmítly poskytnout na svém území volné parcely pro výstavbu takzvaných chráněných domů, v nichž by postižení našli důstojnější domov. Co lidem vadí, zjišťovala Rebeka Bartůňková.

Autor reportáže: Rebeka Bartůňková


Osud zámečku v Petrovicích

Jako zámek naposledy vypadal před nástupem komunismu. Později se tam nastěhoval státní statek se zemědělskou technikou a dobytkem. Dnes, přestože už má svého majitele, v něm bydlí bezdomovci. Barokní zámeček v pražských Petrovicích. Je to vytříbená kulturní památka, jenže to už dnes skoro není poznat. Proč se o něj vlastník nestará, když o něj léta bojoval v restitučních sporech? To je otázka, která zajímá místní lidi a trápí to i radnici, která ruinu uprostřed obce vnímá jako ostudu Petrovic. V Petrovicích natáčela Jana Sotonová.

Autor reportáže: Jana Sotonová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2012
 P ST