38 minut

2. dubna 2012

Obsah dílu

Černá stavba hliníkárny v přírodním parku — Speciální pojistka horolezci nestačila — Cesta dětí z ústavu do pěstounské péče

Části dílu

01:11
Černá stavba hliníkárny v přírodním parku
  O stavbách načerno už jsme v našem pořadu vysílali. Tehdy šlo o ruskou vesnici, kterou u Karlových Varů postavil ruský podnikatel Nikolaj Stěpanov. Měl štěstí, že na stavebním úřadu tehdy seděla proslulá úřednice Ivana Doubová, která děrevňu dodatečně legalizovala. V našem novém případě jde o černou stavbu slévárny hliníku. Tu si ve středočeské Kamenici postavila ve svém areálu firma Strojmetal. Nezastavil ji ani odpor místního úřadu: ten nevydal územní rozhodnutí, ani stavební povolení a zastupitelstvo dokonce změnilo územní plán. Co s černou stavbou bude, zjišťoval reportér Filip Černý.
  14:16
  Speciální pojistka horolezci nestačila
   Když pan Grätzbach přežil pád z vrcholu hory, měl pocit, že se podruhé narodil. Přestože letěl 300 metrů skalnatým žlebem, nic se mu nestalo. Jenže brzy zjistil, že právě to je v očích pojišťovny mínus. Odmítla mu proplatit náklady za záchrannou akci. Jako horolezec si právě pro takové případy platil speciální pojistku. Jaký háček úředníci z pojišťovny našli? To uvidíte v reportáži Davida Macháčka.
   25:36
   Cesta dětí z ústavu do pěstounské péče
    Že děti z nefungujících rodin nemusí skončit v ústavech, ukazuje příklad pěti sourozenců z Turnova. Byt, ve kterém bydleli, zapůsobil na jejich známé tak dramaticky, že se z nich vlastně přes noc stali pěstouni. Dětem zajistili nový domov a dokázali na úřadech vybojovat, aby děti neroztrhly. Je to důkaz, že se Česko může zbavit nálepky země s největším počtem děti v ústavech, nebo je to jen výjimečný případ? Reportáž připravila reportérka Jana Neumannová.
    Přehrát celé video
    Stopáž37 minut
    Další díl
    16. dubna 2012

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám