Kdo má prospěch z vytěžených ropných ostravských kalů? Jak sociální demokrat Petr Hulinský podporoval postižené sportovce? Co znamená zrušení příspěvku na dopravu pro postižené lidi z ústavů?

Obsah dílu

Přehrát vše

Vytěžené ropné kaly z ostravských lagun

Alternativní palivo, nebo nebezpečný odpad? To je otázka, která se vznáší nad převozem chemického materiálu z Ostravy do Litvínova. Ten vrcholil koncem loňského roku. Osmdesát nákladních vlaků jedoucích přes celou republiku tehdy vyvolalo značný rozruch. Co to je za náklad, jak je nebezpečný a proč se ho jedna část země zbavuje na úkor druhé? Dnes už víme, že jde o vytěžené ropné kaly z takzvaných ostravských lagun. Zůstává však řada dalších otázek, na které se snaží odpovědět reportáž Stanislavy Raupachové.

Autor reportáže: Stanislava Raupachová


Peníze pro postižené sportovce

Sociální demokrat Petr Hulinský je od roku 2008 předseda dozorčí rady Pražské energetiky. Předtím byl předseda představenstva Pražské teplárenské. V obou firmách působil jakožto zástupce pražského magistrátu. V těchto letech založili jeho spolupracovníci dvě firmy, které měly shánět peníze pro postižené sportovce, takzvané spastiky. Peníze měly plynout především ze jmenovaných pražských firem, v jejichž statutárních orgánech Petr Hulinský působil. Kolik peněz na postižené sportovce Hulinského spolupracovníci skutečně vybrali a kolik jich sportovci dostali, je však takřka nemožné zjistit. Proč tolik tajností, když jde o bohulibou činnost? Po tom pátrala reportérka Aneta Snopová.

Autor reportáže: Aneta Snopová


Izolace za branami ústavů

Pět set korun není žádná závratná částka, ale jsou lidé, kterým může změnit život. Do nového roku ji jako příspěvek na dopravu dostávali postižení, kteří žijí za branami ústavů. Díky ní si mohli dovolit pravidelné vyjížďky za blízkými, za kulturou nebo na výlety. Ministerstvo práce a sociálních věcí je ale o tuto částku připravilo v rámci svých reforem. Co to pro zhruba dvaceti tisíc lidí znamená, zjišťovala Andrea Máslová v Domově Betlém v Kloboukách u Brna.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2012
 P ST