Proč konkursní správce nedokázal oddlužit závodiště v Chuchli? Komu Český rozhlas prodá kulturní památku? Komiks Octobriana přinesl Petru Sadeckému slávu, ta vyprchala po zjištění, že jde o podvod.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nevýhodný pronájem lukrativních pozemků v Chuchli

Pražská Chuchle je pojem díky tradici dostihových závodů. Málokdo ale ví, že slavné závodiště bojuje o přežití. Patnáct let je v konkursu kvůli pětimilionovému dluhu, který vznikl v devadesátých letech. S ohledem na to, jak velkým majetkem závodiště disponuje, je takový dluh maličkost. Tedy byla by, pokud by konkursní správce hospodařil s majetky tak, jak má. Reportáž Lukáše Landy odhaluje, že jeho postup má do ideálu daleko, přesto to nikomu až dosud nevadilo. A komu by to mělo vadit? Především státu, který závodiště vlastní.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Bitva o zámek v Přerově nad Labem

Co udělat s krásným renesančním zámkem v Přerově nad Labem, řeší v těchto dnech Český rozhlas. Získal ho v osmdesátých letech za hubičku, postupem času do něj investoval kolem dvaceti milionů. Protože jej už nepotřebuje, chce ho prodat. Řeší dilema, zda získat od soukromého kupce slušné peníze, nebo se zavděčit veřejnosti a úřadům. Ty se sice do placení nehrnou, místo toho ale slibují, že zámek otevřou lidem a rozšíří známou expozici skanzenu. O prodej zámku se zajímal reportér David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Příběh mystifikátora Petra Sadeckého a komiksu Octobriana

Octobriana je kultovní komiksová postava, která se může postavit po bok slavným představitelkám tohoto žánru. Akční hrdinka obdařená mohutným poprsím a nadpřirozenými schopnostmi, která ve stalinistickém Sovětském svazu napravuje nešvary komunismu. Když se v sedmdesátých letech objevila na pultech knihkupectví v Londýně, vzbudilo to senzaci. Postaral se o to český emigrant Petr Sadecký. Ačkoli daroval světu ikonu, brzy upadnul v zapomnění. Její výtvarnou podobu totiž ukradl slavným českým malířům, a protože pochopil pravidla západního marketingu, nebyl to jeho jediný podvod. Příběh morálně problematického geniálního mystifikátora natočil reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Stopáž37 minut
Rok výroby 2012
 P ST