Nemocniční projekty podnikatele Vojtíška vyšetřuje policie. Zaplatí stát za historické dluhopisy právníkovi z New Yorku deset miliard? Bývalá žena unesla syna na Ukrajinu, jeho otec po něm teď pátrá.

Obsah dílu

Přehrát vše

České nemocnice v dluzích

Možná si vzpomenete na naši reportáž o nemocnici v Brandýse nad Labem. Středočeský kraj ji v privatizaci prodal za zhruba třiset osm milionů korun, následně její nový majitel udělal s městem výborný byznys: pozemky u nemocnice městu prodal za třicet devět milionů. Šťastným obchodníkem je Martin Vojtíšek, který provozoval či provozuje i další nemocnice ve Středočeském kraji. Reportér David Havlík zjistil, že všechny jeho nemocniční projekty trpí podobnými problémy, které nakonec stojí města spoustu peněz. Jestli je to náhoda, nebo úmysl, teď zjišťuje policie.

Autor reportáže: David Havlík


Boj o dluhopisy z Karlových Varů

Americký právník Edward Fagan má rád velké bitvy. Kdysi vedl jménem obětí holokaustu úspěšné tažení proti německým korporacím, které profitovaly z druhé světové války. Mnohem méně úspěšný byl v boji proti Temelínu. Teď vyzval na souboj Karlovy Vary, potažmo český stát – má v ruce prvorepublikové dluhopisy, které si cení na deset miliard korun, což je kompletní majetek Karlových Varů. Lázeňské město je vydalo v roce 1924 a vlivem dějinných zvratů se věřitelé nedočkali návratu investice. Dnes vypršela lhůta, dokdy se chtěl právník z New Yorku sejít se zástupci města a ministerstva financí, ti ale odmítli. Pozoruhodný historický případ s dopady na současnost tak podle všeho míří k soudu. Reportáž o dluhopisech natočila reportérka Aneta Snopová.

Autor reportáže: Aneta Snopová


Hledání uneseného syna na Ukrajině

Vyhrál soudy v České republice i na Ukrajině, ale přesto se cítí jako poražený. Jeho sedmiletý syn mu patří pouze na papíře, ve skutečnosti ho jeho matka skrývá kdesi v okolí Haliče na západní Ukrajině. O to hůř, že syn vyrůstá pod vlivem odsouzeného vraha. Ten je partnerem jeho bývalé manželky. Miroslav Rožňák se už dva roky neúspěšně snaží převézt svého syna do České republiky. Nic mu není platná ani pomoc české diplomacie. Místní orgány ignorují rozsudky českých i ukrajinských soudů, takže mu nezbývá než jezdit křížem krážem Ukrajinou a pátrat na vlastní pěst. Jeho příběh zaznamenal reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž38 minut
Rok výroby 2011
 P ST