Neznámá švýcarská společnost získala podíl a vliv v projektu IZIP. Nový primátor potvrdil, že výstavba tunelu Blanka je černá díra na finance. Mystické pátrání po chodbě z opery Tajemství.

Obsah dílu

Přehrát vše

Podíly projektu IZIP ve Švýcarsku

IZIP, neboli elektronická zdravotní knížka, je nešťastně narozené dítě, které má však pozoruhodně tuhý kořínek. Aniž by projekt do zdravotnictví přinesl slibované úspory a více informací o pacientech, stál už více než miliardu korun. Vedení VZP proto dalo IZIPU poslední šanci: buď se ho podaří rozjet, nebo skončí. Naše reportérka Aneta Snopová ovšem vypátrala, že tak snadné to nebude. Majitelé IZIPU, tedy europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, totiž své podíly v rychlosti přenechali neznámé švýcarské společnosti, která tak bude mít na IZIP i v budoucnu podstatný vliv. Kdo je vlastníkem firmy, do které potečou peníze pojištěnců, není vůbec jasné. Jisté je jen to, že naše nové informace zaskočily i členy správní rady VZP.

Autor reportáže: Aneta Snopová


Tunel Blanka dražší o 10 miliard

Tunelový komplex Blanka je špatně hlídaný - hrozí nehospodárné vyhazování peněz a nehody. Takovou zprávu jsme vysílali již před rokem a půl. Tehdejší vedení radnice tato tvrzení striktně odmítalo. Jde přitom o stavbu, kterou firma Metrostav buduje za zhruba 37 miliard korun. Až nový primátor zveřejnil právní audit, který potvrdil, že tunel Blanka je opravdu černá díra, kde jsou peněžní toky i bezpečnost bez důsledné kontroly. Výstavbou tunelu Blanka se dlouhodobě zabývá reportérka Jana Neumannová.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Tajná chodba ze Smetanovy opery Tajemství

I následující reportáž se týká tunelu, ale nebojte se, tentokrát je to spíše hezká pohádka. Týká se tajné chodby, která údajně vede z hradu Bezděz do města Bělé. Bedřich Smetana o ní napsal operu Tajemství, jejíž libreto vycházelo z řady ústních i písemných svědectví. Naši reportéři Zdeněk Lenc a Lukáš Landa ve spolupráci s městem uspořádali rozsáhlý archeologický výzkum, který měl zjistit, jak to s chodbou opravdu je. Jak pátrání dopadlo, uvidíte v jejich reportáži.

Autoři reportáže: Lukáš Landa, Zdeněk Lenc


Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST