Veolia vybírá stočné a obecnímu majiteli potrubí neplatí ani korunu. Úředníci udělali chybu při restituci, zaplatí ji občan. Při porodu lékaři použili kontroverzní metodu, byl jejich postup správný?

Obsah dílu

Přehrát vše

Výnosný obchod s vodou

Reportáží o obchodu s vodou jsme v našem pořadu odehráli už několik. Upozorňovali jsme na překotné rozprodání vodáren, potrubí i čističek, po kterém obce ztratily přímou kontrolu nad prodejem vody a také nárok na evropské dotace. Teď jsme vyrazili do malého středočeského městečka Nové Strašecí. Jeho příběh ukazuje ještě jednu tvář tohoto výnosného byznysu. Sílu nadnárodních koncernů, které vodovody a kanalizace provozují. Nové Strašecí vlastní kanalizační potrubí a také se o něj stará. Firma Veolia potrubí provozuje, vybírá stočné, ale o výdělek se s městem nedělí. A podniká tady bez platného povolení. Do městečka Nové Strašecí se vydal reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Úřednická chyba u státní restituce

Náprava křivd z minulosti může v Česku někdy skončit dost smutně. Dokládá to příběh Běly Štadlerové z Prahy, která usilovala o restituci pozemku po svých prarodičích. Stát jí navrácení rodinného majetku před 18 lety slíbil. Ale paní Štadlerová nemá nic. Kvůli lajdáctví úřadů přišla nejdříve o vrácený pozemek, a pak také o 130 tisíc korun. A při snaze vyřešit chyby státu, které sama nezavinila, naráží jen na neochotu a přezíravost úředníků. Na úřednické chyby u státních restitucí se blíže podívala reportérka Jana Sotonová.

Autor reportáže: Jana Sotonová


Kontroverzní porodnická metoda

Prý platí pořekadlo: "Že když se dva perou, třetí se směje." Jak to ale dopadne, když se nemůžou shodnout lékaři na tom, jak používat jistou kontroverzní metodu? A co když je to postup, který má při špatném použití katastrofální následky? Ukážeme vám dva případy s tragickým koncem. Lékaři při porodu tlačili nastávajícím maminkám na břicho. Jasná pravidla jak a jestli vůbec takovou metodu aplikovat, neexistují. A tak se poškozené ženy a jejich rodiny domáhají rozuzlení u soudu. A nemají to lehké. O případ se zajímala reportérka Jana Neumannová.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Stopáž36 minut
Rok výroby 2011
 P ST