Postižení muzikanti podvedeni podnikatelem marně čekají na mikrobus. Je kastrace sexuálních deviantů léčbou či porušováním lidských práv. Automat svět, který proslavil Bohumil Hrabal čeká na záchranu.

Obsah dílu

Přehrát vše

Podvod na postižených muzikantech

Tři roky marně čekají zdravotně postižení muzikanti ze skupiny The Tap Tap na speciálně upravený mikrobus. Slíbil jim ho podnikatel René Maixner, který se k tomu slavnostně zavázal před kamerami České televize na charitativní akci. Jenže brzy po ní zmizel stejně jako sto tisíc korun, který se na mikrobus podařilo vybrat. Jediné, čeho se handicapovaní hudebníci dočkali, byla umělohmotná maketa nekrytého šeku na milion korun. O zvláštní formě charity natáčel reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Kastrace sexuálních deviantů

Na Českou republiku si stěžují evropští komisaři z výboru pro zabránění mučení. O co jde? Nelíbí se jim, že sexuální devianti jsou u nás stále ještě kastrováni, což je metoda, kterou civilizovaná Evropa v zásadě opustila. Běžně se tam v těchto případech nasazují léky a injekce v kombinaci s doživotní izolací. Pokus zavést znovu kastrace zvažovala loni Francie poté, co dva devianti krátce po propuštění z vězení znovu vraždili. Návrh ale neprošel. Co si o kastracích myslí naši lékaři a ti, kterých se to nejvíc týká – tedy sami devianti. To zjišťovala reportérka Lucie Tomanová.

Autor reportáže: Lucie Tomanová


Chátrající libeňský Automat svět

A do automatu pronikala ze salónu v prvním patře veselá hudba a hovor, který propukal v nevázaný smích. Tak popisoval Bohumil Hrabal atmosféru libeňského společenského centra. Už dlouho tam žádná hudba ani hovor propukající v nevázaný smích nezní. Palác svět se slavným automatem desítky let chátrá, přestože je to kulturní památka. A to nikoli jen kvůli Bohumilu Hrabalovi, ale především proto, že je to zásadní funkcionalistická stavba. Proč je dům v dezolátním stavu a jestli se jej podaří zachránit, zajímalo reportéra Michaela Fialu.

Autor reportáže: Michael Fiala


Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST