Radnice rozprodaly městské vodovody, aby získaly milióny. A tím se připravily o miliardy. Co zažili čeští novináři v Egyptě, když se po týdnu demonstrací stali lovnou zvěří

Obsah dílu

Přehrát vše

Hodnota vody v Česku

Voda je strategická surovina, a proto dobrý byznys. To věděly různé nadnárodní společnosti, které před patnácti lety přišly s neodolatelnou nabídkou: slíbily radnicím, že jim vyplatí miliony korun za provozování vodovodů a kanalizací. Představitelé obcí, ohromení okamžitým ziskem, neváhali a své podíly prodali. Přitom zřejmě ani netušili, že vyplacené miliony ani zdaleka nevyváží hodnotu toho, co ztrácejí. Nejen že se připravili o pravidelné a dlouhodobé zisky, ale navíc jim zůstala zastaralá infrastruktura, do které musejí investovat. To jde o to hůř, že s částečnou privatizací se jim vzdálila i dostupnost evropských dotací. Kdo má kontrolu nad cenou vody v Česku, zjišťoval reportér Filip Černý.

Autor reportáže: Filip Černý


Demonstrace v Egyptě

Tahrír znamená arabsky svoboda. A demonstranti, kteří se na tomto káhirském náměstí scházejí už dva týdny, doufají, že právě z toho náměstí vede cesta ke svobodě v celém Egyptě. Pokojné demonstrace se však minulý týden začaly proměňovat v místa krvavých střetů. Zdivočelí stoupenci prezidenta Mubaraka si nevzali na mušku jen opoziční tábor, ale i novináře, kteří o událostech informují ve svých zemích. Reportáž z Egypta aktuálně připravil Milan Šíma.

Autor reportáže: Milan Šíma


Stopáž37 minut
Rok výroby 2011
 P ST