Kauzy, příběhy a rozhovory. Připravil Marek Wollner.

Obsah dílu

Přehrát vše

Okradení majitelé starobylého mlýna

Utíkat před právníky, bylo jedno z neformálních hesel při budování kapitalismu v Česku. Utekl před nimi i Pavel Václav. Už za minulého režimu řídil stavební podnik, který užíval starý mlýn v Beňovech u Klatov. Jeho původní majitelé o mlýn v roce 1991 požádali na základě restitučních zákonů. Jenže pan Václav šel mnohem rychlejší cestou manažerské privatizace a uspěl. Bylo to sice porušení zákona, ale ani po dvaceti letech spravedlnost nezvítězila. Ošizení restituenti se můžou chodit na mlýn jen zdálky dívat. K mlýnu se vydal i reportér David Havlík.

Autor reportáže: David Havlík


Chráněný roudnický pivovar bez střechy

Zatéká vám do domu? Díru ve střeše nejlépe odstraníte tak, že odstraníte celou střechu. Připomíná to sice Kocourkov, ale přesně to se stalo v Roudnici nad Labem. Navíc nejde jen tak o nějakou střechu, je to střecha barokního pivovaru, který je památkově chráněný. A ještě navíc - není to majetek města, ale jistého Američana Johna Baillyho, kterého radnice při své demoliční akci obešla. Proč se to stalo a kdo z toho má prospěch? Případem se zabýval reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Česká knížecí mánie

Šlechtický titul kníže zaplavil česká média. Knížecí mánie souvisí s popularitou předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Málokdo si přitom uvědomuje, že užívání šlechtických titulů je podle zákona z první republiky přestupek, za který hrozí vězení. Zákon je stále platný, ačkoli se v praxi nepoužívá. Pozoruhodný jazykový fenomén, který má hlubší společenské souvislosti, zkoumal reportér David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž36 minut
Rok výroby 2010
 P ST