Reportéři ČT zabránili miliardovému tunelu v kauze Diag Human. Arbitři vyřadili sporné nároky firem z daňových rájů. Olena z Ukrajiny upozornila na úplatného policistu a byla vyhoštěna.

Obsah dílu

Přehrát vše

Historie kauzy Diag Human

Reportéři ČT zřejmě zabránili miliardovému tunelu v letité kauze Diag Human. Před dvěma měsíci jsme ukázali, že součástí arbitráže jsou i podezřelé nároky dvou firem, které jsou registrované v daňových rájích a jejichž vlastníky nikdo nezná. Naše reportáž na jednu stranu vyvolala hysterický útok náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra, který se nás snažil pošpinit, na druhé zcela překvapivý závěr: arbitři po naší reportáži nečekaně vyřadili nároky offshorových firem z arbitráže. Způsob, jakým to udělali, však připomíná školácké kousky bývalého vedení plzeňské právnické fakulty, když se přišlo na první plagiát. Není to asi náhoda, vždyť jedním z arbitrů je hlavní aktér plzeňské kauzy Milan Kindl. Pro pochopení historie největší arbitráže u nás jsme se kauzu pokusili zmapovat od jejího počátku. Kauzu vám přiblíží reportéři Michael Fiala a David Havlík.

Autoři reportáže: David Havlík, Michael Fiala


Vyhoštění ze země za odhalení úplatkářství

Zkuste si tipnout: Když někdo pomůže chytit policistu, jak opakovaně bere úplatky, bude odměněn nebo potrestán? Před půl rokem jsme vám ukázali příběh odvážné Ukrajinky, která přivedla policejní inspekci k úplatnému příslušníkovi brněnské cizinecké policie. Osmadvacetiletá Olena Beley dokázala sama získat tolik důkazů, že inspektoři si šli pro korupčníka najisto. Na happy end si ale musíme ještě počkat. V době, kdy se připravovala obžaloba a soud s policistou, tak cizinecká policie Olenu na šest let vyhostila z České republiky. Vyhoštění zařídil ten samý útvar, ve kterém pracoval zkorumpovaný policista. Soud s dopadeným policistou už začal, ale klíčová svědkyně musí být na Ukrajině. K případu se vrátil reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 P ST