Kam mizí chráněný rys ostrovid z našich lesů? Podle myslivců do přírody nepatří. Jak vytunelovat evropské fondy? Návod má Žamberk. Udělali lékaři chybu, když zavřeli pacientku do síťového lůžka?

Obsah dílu

Přehrát vše

Mizící chráněný rys ostrovid

Že se někteří myslivci v lese chovají jako pytláci, to už jsme v našem pořadu dokázali. Taky jsme už ukázali, že myslivec sice míří na prase, ale skolí psa. A i pak trvá na tom, že mířil na prase. Teď se ukazuje, že v naší přírodě ubývá rysů. Ubývat by jich ale nemělo. Rys nemá v lese přírodního nepřítele. Vysvětlení přinesl průzkum vědců Akademie věd. Chráněnou šelmu loví samotní myslivci. Vidí v ní totiž konkurenta. A co na mluvčího mysliveckého svazu? Drží se osvědčeného pravidla - co oko nevidí, srdce nebolí. Za myslivci se opět vydal reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Žamberský tunel evropských fondů

Peníze, které k nám proudí z Evropské unie, jsou dobrá věc. Pomáhají zvelebovat naše města a obce. Často se však stávají snadnou kořistí byznysmenů v politice, kterých je u nás víc než dost. Náš příklad je z východočeského Žamberka, kde podnikatel v roli místostarosty přihrál evropské miliony svému společníkovi. Po pěší zóně, která má za peníze vzniknout, se možná žamberským nebude tak dobře chodit, až ji budou muset zaplatit ze svého. Město Žamberk navštívila reportérka Jana Neumannová.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Síťová lůžka v Bohnicích

Když si před lety autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová dovolila kritizovat českou psychiatrickou praxi zavírání pacientů do klecových lůžek, čeští odborníci včetně prezidenta Klause se cítili cizáckým humanismem dotčeni. Ale v praxi se přece jen něco změnilo - klecová lůžka se v tichosti z léčeben ztratila. Zůstala však jejich měkčí varianta, takzvané síťové lůžko. A právě v něm se před čtyřmi lety udusila třicetiletá Věra Musilová. Její matka od té doby vede s bohnickou psychiatrií soudní spor - nechce peníze, ale jen omluvu. Jaký má u soudu úspěch? Odpověď najdete v reportáži Lucie Sehnalové.

Autor reportáže: Lucie Sehnalová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 P ST