29. březen 2010

Obsah dílu

Pochyby o arbitráži Diag Human — Smlouva Milana Jančíka za desítky miliónů — Cesta Jaroslava Suchého za světovou slávou

Části dílu

01:20
Pochyby o arbitráži Diag Human
  Reportéři ČT odhalili fakta, která zpochybňují regulérnost největšího obchodního sporu v historii země - mezinárodní arbitráže Diag Human. Začátkem roku se do ní přihlásily dvě firmy - jedna švýcarská a jedna z karibského ostrova Svatý Vincent a Grenadiny. Jejich majitelé jsou neznámí a dohromady usilují o víc než tři miliardy korun od českého státu. Zahraniční právník, který do arbitráže přihlásil karibskou firmu, je klientem advokátní kanceláře jednoho z rozhodců - Milana Kindla. O co tady jde? Kdo a proč se tu skrývá za zahraničními firmami? Ministerstvo zdravotnictví, které Kindla jako arbitra nominovalo, nám za naše odhalení nepoděkovalo. Naopak, hned na nás jeho představitelé sepsali stížnost generálnímu řediteli, aniž by reportáž viděli. Říkají, že nepotřebují vědět, čí jsou firmy, které chtějí od státu miliardy a nechápou, proč to zajímá nás - daňové poplatníky, kteří to máme platit. Jednání ve stylu neptejte se a plaťte! Jako by se někomu naše zjištění nehodilo do krámu. O kauzu se zajímali reportéři Michael Fiala a David Havlík.
  14:52
  Smlouva Milana Jančíka za desítky miliónů
   Starosta Prahy 5 Milan Jančík je v komunální politice těžká váha. Se zákonem si neláme hlavu a bez souhlasu zastupitelstva podepíše smlouvu s firmou, která má pro radnici vybírat dlužné nájmy za desítky milionů korun. Když se ukáže, že firma neplatí, jak má, jednoduše před zastupiteli zatají varovné zprávy auditora. A když se nakonec všechno provalí, vystrčí před sebe tiskového mluvčí, který není schopen odpovědět na otázky zaslané týden předem. Na tohle hospodaření si posvítil reportér Karel Vrána.
   25:27
   Cesta Jaroslava Suchého za světovou slávou
    Muž, který pohladil Obamu, už pohladil i prince Charlese a jeho Kamilu. Jsme zvědaví, jestli se mu podaří pohladit i prezidenta Medveděva, až bude v Praze podepisovat smlouvu o jaderném odzbrojení. Ale s každým se takhle Jaroslav Suchý nemazlí. Ještě v rychlejším tempu, než hladí státníky, podává trestní oznámení a žaloby. Stěžuje si na diskriminaci doma i v zahraničí. Zatím sice prohrává, to mu ale neubírá odhodlání v jeho cestě za světovou slávou. Jeho cestu zaznamenal reportér David Vondráček.
    Přehrát celé video
    Stopáž37 minut
    Další díl
    12. duben 2010

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám