Velitel z Národní třídy Michal Danišovič je v soukromí chovatelem ušatých mazlíčků. Náš reportér byl součástí výpravy na Kubu, která vezla pomoc odpůrcům režimu Fidela a Raula Castrových.

Obsah dílu

Přehrát vše

Neznámá tvář velitele z Národní třídy

Je to svým způsobem uklidňující zjištění, že jeden z nejvýznamnějších předlistopadových policistů se věnuje zálibě tak mírumilovné, jako je chov králíků. Mluvím o veliteli zásahu na Národní třídě ze 17.listopadu Michalu Danišovičovi. Je všeobecně známo, že za masakr proti demonstrantům dostal podmíněný tříletý trest. Ale málokdo ví, že skutečná špička je i mezi králíkáři. Kromě toho, že je předním funkcionářem Českého svazu chovatelů, může se pochlubit také jedním opravdovým majstrštykem: titulem mistra republiky. A v jakémže konkrétním oboru? Možná to není náhoda, že bývalý ochránce komunistických pořádků vyniká v chovu havanských králíků. Vypravil se za ním reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Tajná mise na Kubu

A od havanských králíků teď přímo do Havany. Neumíme si představit, že by zahraniční turisti chodili po Praze v tričkách s obrázkem Gustáva Husáka, Antonína Zápotockého nebo nedej bože Klementa Gottwalda. Snad by svého času mohla fungovat trička s Miloušem Jakešem jakožto kůlem v plotě, ale byla by to recese jen pro naše domácí pobavení. Dát svému socialismu takový sex-appeal, aby z toho mohl žít oděvní průmysl desítky let, to dokázal jen Fidel Castro se svým Che Guevarou. Jen málokterý západní turista se dodnes z Kuby vrací bez oněch známých revolučních symbolů, jako je právě portrét fousatého Che na tričku nebo jeho zelená kšiltovka s rudou hvězdou. A to i přesto, že z ideálů slavných Barbudos zbyla jen smutná realita zbídačené země. Karibský šmrnc prostě funguje, i když říkat pravdu je na ostrově svobody nejtěžší zločin, který se trestá přísněji než vražda. My jsme přijali pozvání na tajnou misi, jejímž cílem bylo přivézt několika odvážným kritikům na Kubě pomoc, bez které se neobjedou: peníze, léky, počítače či fotoaparáty pro vydávání nezávislých novin. Na Kubu se vypravil reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Stopáž37 minut
Rok výroby 2010
 P ST