Konkurz společnosti Terciér připravil podílníky o jejich finance. Student agency se bouří proti monopolu na českých drahách. Příběh muže, který tvrdí, že objevil masové hroby v Katyni.

Obsah dílu

Přehrát vše

Konkurz investiční společnosti Terciér

Věhlasu Viktora Koženého sice nikdy nedosáhli, ale své akcionáře dokázali oškubat možná ještě lépe než slavný pirát z Prahy. Zmiňujeme se o zakladatelích investiční společnosti Terciér. V počátcích budování kapitalismu v Česku nalákali mnoho důvěřivců, aby s nimi investovali a ti pak svoje peníze už nikdy neviděli. Historická kauza se stala znovu aktuální, když po více než deseti letech dostali podílníci příležitost usilovat o část svých úspor v konkurzu Tercieru. Místo spravedlnosti se ale znovu dočkali nemilého překvapení. Konkurz sledoval reportér David Havlík.

Autor reportáže: David Havlík


Monopol Českých drah

Majitel firmy Student agency Radim Jančura je známý rebel. Nejprve začal konkurovat špinavým autobusům se svými novými žlutými, ve kterých vás přivítá hosteska a nabídne vám pití. Pak se postavil proti luxusním výdobytkům politiků: vysoudil si, že nemusí zdarma vozit poslance. Teď se postavil proti všem hejtmanům. Začal se totiž bouřit proti monopolu Českých drah, který teď hejtmani umožnili. Chce nám prý přinést žluté vlaky a v nich čistotu. Je taková vize v Česku nemožná? O to se zajímala reportérka Jana Neumannová.

Autor reportáže: Jana Neumannová


Historie masakru v ruské Katyni

Nomen omen je mluvící jméno, tedy jméno vyjadřující povahu toho, co pojmenovává. Takovým názvem je i ruská Katyň. Dlouholeté tabu se v posledních dvaceti letech stalo největším břemenem polsko-ruských vztahů. I když zdaleka není celá historie masakru odhalena, jisté je, že sovětská NKVD tady v roce 1940 popravila dvacet pět tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. V ostravském domově důchodců žije muž, který tvrdí, že masové hroby v Katyni jako jeden z prvních objevil. Jeho tvrzení se nedá ověřit z více zdrojů, ale uvěřitelné jsou jeho zážitky z východní fronty, kdy proti své vůli bojoval na straně německého wehrmachtu. Příběh z východní fronty zaznamenal reportér David Vondráček.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž37 minut
Rok výroby 2009
 P ST