Komunisté rodině zestátnili část domu, teprve dnešní stát jej začal vymáhat. Tvář českého rasismu od lůžka popálené Natálky z Vítkova. Plzeňská práva – výmluvy nezbedných žáků jako ze základní školy.

Obsah dílu

Přehrát vše

Komunistický trest za emigraci

Není to snadné přiznat, ale občas se dnešní úřady chovají hůř než za komunismu. Zkušenost s tím má padesátiletý Tomáš Hudec, který se státem válčí o část svého domu. Ten původně propadl státu kvůli emigraci jeho bratra. Ale zatímco komunisté rodinu nechali v domě bydlet bez obtěžování, dnešní vymahači práva se díla ujali s řádnou vehemencí. Rodinu tak teprve v nových časech dostihl trest za dávnou emigraci. Úřady sledoval reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Český rasismus

Vláda se v těchto dnech opět pokouší dosáhnout toho, aby soud rozpustil Dělnickou stranu. Chce mimo jiné dokázat, že je propojená s neonacisty. Důkaz přináší i naše následující reportáž. Na fotografii se vedle předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase objevuje i jeden ze čtyř mladíků, kteří byli obviněni za pokus o vraždu v souvislosti se žhářským útokem ve Vítkově. Snad každý už dobře ví, že v podpáleném domě málem uhořela dvouletá Natálka. Česká televize měla ale jako jediná možnost dostat se do její blízkosti a zřetelně ukázat, co bestiálně krutý útok způsobil. Natáčeli reportérky Silvie Kleková a Marta Pilařová.

Autoři reportáže: Silvie Kleková, Marta Pilařová


Škola se špatnou pověstí

Trochu to připomínalo výmluvy nezbedných žáků ze základní školy. Něco na způsob - nemám žákovskou, sežral mi ji pes. Přitom šlo o proděkana právnické fakulty a jeho výmluvy, proč opsal svou doktorskou práci. Ale plzeňská práva mají hroznou pověst už dlouho. Zvěsti o tom, jak si mocní lidé jezdí do Plzně pro tituly jako pro nákup do supermarketu, teď konečně dostaly konkrétnější obrysy. Do Plzně se vypravil reportér Lukáš Landa.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Stopáž37 minut
Rok výroby 2009
 P ST