Členové speciálních přepadových jednotek vzpomínají, proč se v srpnu 68 nakonec nebránili agresi cizích vojsk. Bělorus Valerij Finjuk přijel v tanku bez pozvání, tentokrát jsme okupanta pozvali my.

Obsah dílu

Přehrát vše

1968 Speciální přepadová jednotka

Koncem 50. let vznikl v tehdejší československé armádě nápad vytvořit podobné speciální přepadové jednotky, jako byly britští Commandos nebo američtí Rangers. O pět let později už tyto diverzní oddíly byly realitou. Jejich výcvikovým místem i utajenou centrálou se od roku 1961 stal Holešov. Jenže českoslovenští "commandos" měli krátkou historii. Byli úředně zlikvidováni poté, co jako jediný vojenský útvar nevpustil sovětská vojska při okupaci v roce 68 za bránu svých kasáren. Členy speciálních přepadové jednotky zpovídal reportér Robert Sedláček.

Autor reportáže: Robert Sedláček


Tankista z Týnu nad Vltavou

Valerij Finjuk z běloruského města Baranoviči přiznává, že býval okupant. Roku 1968 totiž velel jednomu z invazních sovětských tanků. Nebyl přitom žádný profesionální voják, ale docela obyčejný dvacetiletý muž, který po studiu na střední škole nastoupil základní vojenskou službu. Se svým tankem dojel do Týna nad Vltavou a zakopal se u řeky nedaleko kasáren, ve kterých sídlil Československý tankový pluk. Lidé v Týně psali po zdech nápisy: PRAGA NAŠA – MOSKVA VAŠA. IDITĚ DOMOJ. Drželi se při tom hesla: ani kapku vody sovětským okupantům. Režisér Jan Reinisch ve spolupráci s redaktorkou Rádia Svobodná Evropa Alenou Kovářovou nyní Valerije Finjuka v Bělorusku navštívili a v předvečer čtyřicátého výročí sovětské invaze s ním přijeli zpátky na místo činu.

Autoři reportáže: Jan Reinisch, Alena Kovářová


Stopáž37 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3