29 minut

21. srpna 2006

Část: Osmatřicet let od vpádu Rudé armády

Obsah dílu

Zvláštní pravidla stavebního úřadu — Svatba bezdomovců bez střechy nad hlavou — Osmatřicet let od vpádu Rudé armády

Části dílu

00:54
Zvláštní pravidla stavebního úřadu
  Pravidla, kterými se řídí stavební úřady našich měst, připomínají zákony džungle. Svědčí o tom řada reportáží, které jsme už na toto téma přinesli a ukazuje to i ta následující. Úředníci si totiž vynucují dodržování zákona jen na těch slabých a bezmocných. Bohatým a mocným naopak tolerují takřka vše - včetně černých staveb. Jeden problematický projekt se už několik let buduje na Praze 6. Reportér Filip Černý se přesvědčil, že úřad k jejímu majiteli přistupuje v těch nejjemnějších rukavičkách.
  11:06
  Svatba bezdomovců bez střechy nad hlavou
   Václav a Monika měli před časem svatbu. Na tom by nebylo nic divného, kdyby oba nepatřili do zhruba desetitisícové komunity pražských bezdomovců. Svatba měla být začátkem jejich nového života. Byla to ale iluze. Přestože jim nechyběla pomoc přátel a peníze do začátků, zjistili, že dostat se z ulice je takřka nemožné. Z bytu se novomanželé těšili jen dva měsíce. Dnes rodina s malým dítětem opět přespává v provizoriním přístřešku - dřevěné letní chatě bez elektřiny. K jejich osudu se v budoucnu ještě vrátíme. V dnešním pořadu se o jejich osud zajímala reportérka Jana Patková.
   18:42
   Osmatřicet let od vpádu Rudé armády
    Dnes je to přesně osmatřicet let od vpádu spřátelených armád do tehdejšího Československa. O pouhé dva roky později vznikl neuvěřitelný propagandistický dokument, který oslavil kolaboraci s okupační sovětskou armádou. Hrdiny dokumentu se nám po oněch osmatřiceti letech podařilo vystopovat v idylické vísce Zaječov, známější však jako Brežněves. Jak to vidí ti, kteří tehdy nad Rudou armádou jásali, natáčel reportér Karel Vrána.
    Přehrát celé video
    Stopáž29 minut
    Další díl
    28. srpna 2006

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám