V Čechách čekají na azyl a někde na dlouhé cestě ztratili člena rodiny. Vydali jsme se proti proudu balkánské uprchlické cesty hledat jeho stopy a našli jsme víc než jsme čekali.

Rodinu Bahjada Sida, kurdské žadatele o azyl v Česku, sledujeme pro sérii dokumentů Ztraceni v.cz, už rok. Je to projekt, ve kterém mapujeme, jak se úředníci a politici České republiky chovají k bezdomovcům, pěstounům, imigrantům a lidem všelijak bezmocným. A taky, zda se zbytečně nebere „našim“ a nedává „cizákům“. Ukážeme divákům opravdové žadatele o azyl v ČR a jejich reálná chtění a nereálná očekávání.

Jejich čas plyne pomalu. Navíc ztrácejí povědomí o svých blízkých, kteří jsou také na cestě. A protože žadatel, zcela logicky, nemůže cestovat mimo území ČR, vydali jsme se 17. září 2015 hledat jejich ztracené příbuzné sami. Balkánskou cestou proti uprchlickému proudu. Našli jsme nejen lidi, ale také jejich sny, představy a pohádky… Objevili jsme, kdo komu a proč lže a také, že v cestě mezi námi všemi stojí mnohem víc než ploty.

Napište nám