Dobrodružný filmový příběh útěku mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z přísně střeženého koncentračního tábora Osvětim zachycuje skutečné události.

Trailer

Trailer

Jen hrstka vězňů dokázala utéct z Osvětimi. Hlavní postavou snímku Zpráva je šestadvacetiletý Freddy Wetzler, písař bloku 9, kterého začínáme sledovat právě v den uskutečnění plánovaného útěku. Jeho optikou poznáváme prostor samotného vyhlazovacího tábora i další postavy, které jemu a jeho dvacetiletému příteli Walterovi Rosenbergovi pomůžou. Unikátní je už samotná metoda útěku, která spočívá v osmdesátihodinovém schovávání se v díře vyhloubené uprostřed navezených dřevěných klád, které měly posloužit na stavbu nových baráků tábora. Přesně 72 hodin totiž v případě útěku vězňů trvá poplach, při kterém jsou stráže převeleny k hranicím tábora. Většina dosavadních pokusů o útěk byla tímto způsobem zmařena hned zpočátku. Příběh plný napětí a emocí je nejen napínavým dramatem, ale také svědectvím o vnitřní síle mladého muže, který se postavil zvrácenému systému. Dvěma mladíky následně sepsaná detailní zpráva o fungování „továrny na smrt“ se v červnu 1944 dostala i do rukou W. Churchilla a F. D. Roosevelta, po válce byla využita v tzv. Norimberském procesu a dnes ji zná celý svět. Ačkoliv bylo uvolnění zprávy kontroverzně pozdrženo a dvaatřicetistránkový dokument byl zveřejněn až po mnoha týdnech, odhaduje se, že i tak bylo tímto činem zachráněno asi 200 000 Židů. Podle odborníků šlo o jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie.

Přestože bylo filmů na téma holocaustu natočeno již mnoho, nebude jich nikdy dost. Při jejich tvorbě je dnes potřeba cílit především na mladého diváka, čemuž je nutné přizpůsobit filmové vyprávění i vizuální prostředky,“ říká jeden z producentů filmu Ondřej Zima z české společnosti Evolution Films.

„Pracovat v jiné zemi, v jiné kultuře a s lidmi různých národností je vždy výjimečná zkušenost. Znovu a znovu to připomíná, že i přes zřejmé odlišnosti jsme si všichni lidé velmi podobní. Když se vám dostane do ruky takový skvělý scénář, uvědomíte si, co máme společného s těmi, kteří tu byli před námi. Jejich síla a odvaha je pro nás velkou inspirací. O to víc, že v Evropě, která zažívá nejdelší období míru a spolupráce v dějinách, se opět zdvihá vlna nenávisti, rozdělování a strachu. Tento film je skutečně důležitý, jsem hrdý, že jsem mohl přijet na natáčení do České republiky, abych přispěl k rozšíření takového příběhu,“ říká britský herec John Hannah.

Stopáž90 minut
Rok výroby 2019
 P
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize