Film o našich novodobých rybářích a jejich životě u vody. Odehrává se v rybářské kolonii na jezerech Nové Mlýny na Jižní Moravě, kde je znám výskyt největších sladkovodních ryb u nás, především kapra obecného.

Trailer

Trailer

Vznosné panorama vrcholků Pálavy na Jižní Moravě je již od poloviny sedmdesátých let obklopeno širokou vodní hladinou nádrže Nové mlýny, vybudovanou v polovině sedmdesátých let za účelem regulace soutoku řek Dyje, Jihlavy a Svratky. Cíle stavby bylo zabránit každoročním povodním, zároveň měla nádrž Nové Mlýny zavlažovat zemědělskou půdu.

Pálava je ale také nádherná scenérie vyvolávající v každém návštěvníkovi emoce. Turisté sem přijíždějí každý víkend za svým moravským mořem. Vodní díla, jako je nádrž Nové mlýny, hodně ovlivnila život místní společnosti. Lidem v jejich blízkosti nezbylo než se sžít s proměněnou krajinou. Potřeba vzniku nádrží byla zaplacena ztrátou nenahraditelného lužního lesa. Pod hladinou v sobě voda skrývá tajemství minulosti, jež jsou před čtyřiceti lety zatopena. Obyvatelé vesnice Mušov se museli vysídlit a najít si své nové domovy.

Vodní dílo bylo napuštěno v roce 1989. Jako noví víkendoví usedlíci se sem začali sjíždět rybáři se svými karavany – nomádi nového věku. Na několika místech jsme se stali svědky vzniku improvizovaně vybudovaných kolonií vášnivých rybářů, tichých bláznů 21. století. Již dvacet let sem přijíždějí a žijí ve svých přívěsech. Je to jedna velká rodina lidí, kteří se sem týden co týden sjíždějí za společným prožitkem, který jim poskytuje rybolov, určitá forma úniku od naší civilizace.

Rybáře spojuje ještě jeden společný jmenovatel – přirozenost. Rybáři k ní mají díky své lásce k přírodě blízko. Co je to ale „přirozenost“? Dnešní člověk, oproštěn o základní potřeby boje o každodenní existenci, ztrácí jasné ukotvení svého smyslu života. To vysvětluje, proč zde tito rybáři nacházejí něco důležitého, co jinde postrádají, co nejsou schopni nalézt v šedém týdenním stereotypu, v práci, doma. Tady společně spontánně prožívají nezapomenutelné zážitky. Tady plyne čas dlouhých veselých dnů a nocí. A zde jsou si rybáři jako jedna velká rodina vzájemnou oporou.

Stopáž75 minut
Rok výroby 2018
 P
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize